/5 rzeczy, których lepiej nie robić (lub robić), spłacając kredyt gotówkowy

5 rzeczy, których lepiej nie robić (lub robić), spłacając kredyt gotówkowy

Zaciągnąłeś kredyt gotówkowy, a teraz łamiesz sobie głowę, jak wygospodarować w domowym budżecie pieniądze na spłatę raty? A może dopiero rozważasz zaciągnięcie chwilówki i szukasz potrzebnych informacji na temat tej formy zdobywania dodatkowych środków? Sprawdź, czego lepiej nie robić, jeśli chcesz bezproblemowo spłacić pożyczkę.
Kredyty gotówkowe to tylko pozornie proste bankowe produkty. Teoretycznie, bank pożycza ci określoną kwotę, a następnie w umówionych odstępach czasu ty oddajesz mu pieniądze powiększone o odsetki. W praktyce jednak często spłata kredytu wiąże się z problemami. Można ich łatwo uniknąć.

Płać w terminie

Spłacając pożyczkę, musisz pamiętać o tym, by raty oddawać bankowi regularnie i terminowo. W przeciwnym razie twój wierzyciel może stracić cierpliwość i umieścić stosowną adnotację w Biurze Informacji Kredytowej. Mając niekorzystną historię kredytową możesz nawet przez 3-5 lat mieć problem z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, kredytu na samochód czy nawet kupienia sprzętu AGD albo RTV na raty.

Nie chowaj głowy w piasek

Nie jesteś w stanie terminowo wywiązać się z płacenia rat? Nie udawaj, że nie ma problemu. Banki bardzo nieprzychylnie patrzą na klientów, którzy chowają głowę w piasek. Jeśli wiesz, że w ciągu najbliższych miesięcy możesz mieć problem z terminowym wywiązywaniem się ze zobowiązań, ty pierwszy skontaktuj się z bankiem. Może się zdarzyć, że będzie w stanie zaoferować ci jakieś korzystne rozwiązanie – na przykład wakacje kredytowe.

Mierz siły na zamiary

Nie zaciągaj długów na kwoty większe, niż potrzeba. Kredyty gotówkowe to produkty, na których banki zarabiają pieniądze – co za tym idzie, zawsze musisz zwrócić pożyczkodawcy więcej, niż pożyczyłeś. Pamiętaj także, że każdemu kredytowi powinien towarzyszyć realny plan spłaty. Zarówno ilość rat, jak i ich wysokość rozplanuj tak, aby było ci łatwo podołać zobowiązaniu.

Nie zaciągaj długów, aby spłacać długi

Brakuje ci na spłatę raty? Jeśli spłacasz kredyty gotówkowe na przykład z pomocą środków pochodzących z pożyczki z karty kredytowej, jesteś na ostatniej prostej w drodze do spirali zadłużenia. Tym klientom, którzy mają problem ze spłacaniem wielu zobowiązań (na przykład jednocześnie kredytu hipotecznego, kredytu na zakup samochodu oraz pożyczki gotówkowej) banki zazwyczaj oferują tani kredyt konsolidacyjny.

Nie konsoliduj długów bez planu spłaty

Masz wiele kredytów, a suma wysokości rat cię przerasta? Jeśli kusi cię oferta taniego kredytu konsolidacyjnego, zastanów się dwa razy. Taką pożyczkę powinni zaciągać tylko ci klienci, którzy nie mają możliwości spłaty wielu rat i potrzebują jej obniżenia. Pamiętaj jednak, że taka pożyczka wiąże się nie tylko z obniżeniem raty, ale i z powiększeniem długu i wydłużeniem czasu spłaty. Nie warto zatem podejmować decyzji o połączeniu długów tylko po to, aby chwilowo obniżyć ratę.