/Biokominki jako alternatywa dla kominków opalanych drewnem w budynkach wielorodzinnych

Biokominki jako alternatywa dla kominków opalanych drewnem w budynkach wielorodzinnych

Aby zamontować wkład żeliwny opalany drewnem, należy spełnić szereg wymogów technicznych. Wiąże się to z odpowiednią średnicą komina spalinowego oraz poziomem wentylacji. Przy obsłudze takiego urządzenia grzewczego potrzebne jest miejsce na zapas paliwa oraz akcesoria dodatkowe.

Do tego dochodzą czynności serwisowe związane z czyszczeniem paleniska i oraz usuwaniem nagromadzonego popiołu. Stad konieczność szukania innych rozwiązań, aby była możliwość oglądania palącego się drewna jak w klasycznym kominku. Musi być to tak wykonane, aby było bezpieczne i spełniało wszystkie wymogi ochrony przeciwpożarowej.

Wykonanie dekoracyjnego kominka na biopaliwo

Często w takich pomieszczeniach istnieje już ogrzewanie centralne, więc taki kominek ma spełniać funkcje tylko dekoracyjną. Przez swoją wagę i wymiary może być montowany w dowolnym miejscu. Podczas spalania niewytwarzane są spaliny, co pozwala na stworzenie imitacji kominka opalanego drewnem nawet w bloku. Różne formy obudowy, które może zastosować właściciel mieszkania, mogą stworzyć ciekawe efekty wizualne. Sam kominek jest zasilany paliwem w żelu, przez co nie wymaga dużej ilości prac związanych z utrzymaniem go w czystości. Można oczywiście również stworzyć obudowę klasycznego kominka i w przygotowane miejsce w obudowie wmontować taki wkład na biopaliwo.

Różnice pomiędzy modelami i sposoby ich montażu

Na rynku obecnie spotykane są dwa rodzaje takich kominków zasilanych biopaliwem. Pierwszym wariantem jest kominek montowany na ścianie lub przygotowany pod zabudowę natomiast drugi to palenisko przenośne w formie szklanego pojemnika, które można postawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Przy egzemplarzach montowanych na ścianach często wystarczy zamocować ramkę dostarczoną z paleniskiem i wsunąć do niej cały kominek. Ten etap kończy montaż i można przystąpić do prac związanych z dekoracją ściany, na której jest powieszony biokominek.

Zalety alternatywnych kominków na biopaliwo

Rozwiązanie można zastosować wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca i możliwości ustawienia klasycznego wkładu kominkowego. Palenisko takie nie potrzebuje podłączenia odprowadzenia spalin do przewodu kominowego. W ten sposób nawet mieszkańcy bloków mogą mieć palenisko wyglądające jak prawdziwy kominek opalany drewnem. Prostota obsługi oraz łatwość, z jaką można dokonać montażu to idealne cechy takiej formy dekoracji. W prosty sposób można stworzyć aranżację, zmieniając kolory lub materiału w otoczeniu takiego kominka.

Bezpieczeństwo użytkowania biokominka

Przez to, że nie jest on opalany drewnem, nie ma ryzyka powstania zagrożenia pożarowego. Można bezpiecznie użytkować go w pomieszczeniach dowolnego typu bez zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. To również dobre rozwiązanie do obiektów sezonowych gdzie istnieje potrzeba stworzenia tymczasowej atmosfery z jednoczesnym zachowaniem niskiego stanu zagrożenia możliwością pożaru. Brak tu żaru i gorącego popiołu jak w klasycznym wkładzie kominkowym opalanym drewnem lub brykietem drzewnym więc nie trzeba stosować izolacji przed takimi czynnikami.

Informacje dodatkowe

Sprawdź więcej informacji o kominkach i wyposażeniu warsztatowym na stronie szalonymax.pl – dostępne są tam między innymi kowadła i wiele więcej – sprawdź!