/Budowa obiektów sportowych z płyt warstwowych

Budowa obiektów sportowych z płyt warstwowych

Płyty warstwowe mają szerokie zastosowanie, np. w konstrukcjach dachów, ścian, ścianek działowych oraz sufitów. Są wykorzystywane do budowy mroźni, chłodni, hal przemysłowych i magazynowych, elektrowni, obiektów handlowych, biurowych oraz sportowych. W tym artykule zajmiemy się ostatnimi z tych budynków – halami sportowymi. Odpowiemy na pytania: czy warto budować obiekty sportowe z płyt warstwowych oraz czym cechują się owe konstrukcje?

Z czego zbudowana jest płyta warstwowa?

Płyta warstwowa jest złożona z okładziny zewnętrznej i wewnętrznej wykonanych z blachy obustronnie ocynkowanej i polakierowanej o grubości ok. 0,4-0,6 mm oraz rdzenia o właściwościach izolacyjnych – termicznych, akustycznych i mechanicznych. Rdzeń wykonany jest ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR/PIR), styropianu lub twardej wełny mineralnej. Jego rodzaj ma wpływ na izolację cieplną, akustyczną i ogniową oraz odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na fakt, że płyty warstwowe mogą być gładkie lub profilowane obustronnie, możliwe jest uzyskanie dostosowanych do potrzeb inwestora rozwiązań architektonicznych.

Hale sportowe wykonane z płyt warstwowych

Płyty warstwowe doskonale nadają się do budowy obiektów sportowych. Hale wykonane tym sposobem nie mają jednorodnej konstrukcji ścian i dachu, która jest uzależniona od przeznaczenia obiektu. Płyty warstwowe można montować w poziomie – bezpośrednio do ram konstrukcji nośnej hali, a także w pionie – konieczna jest pozioma konstrukcja wsporcza.

Technologia budowy obiektu sportowego w oparciu o płyty warstwowe ma liczne zalety, wśród których najważniejszą jest szybkość budowy w porównaniu do budowy hal murowanych – w standardowej wersji można ją wybudować w jeden miesiąc. Ponadto da się ją łatwo rozbudować i szybko dobudować nowe elementy – dodatkowe pomieszczenia, biuro lub bramę. Wart również dodać, że tego typu obiekt sportowy jest łatwy w utrzymaniu czystości, ponieważ można go myć nawet przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Gdzie można zaopatrzyć się w płyty warstwowe?

Płyty warstwowe PIR oraz PUR znajdują się w asortymencie firmy Gór-Stal założonej w 2003 roku i zajmującej się produkcją paneli termoizolacyjnych termPIR oraz płyt warstwowych, które są powszechnie stosowanym materiałem budowlanym do lekkiej obudowy hal przemysłowych, magazynowych, produkcyjnych, budynków administracyjnych, mroźni oraz chłodni. Jest to możliwe dzięki linii do produkcji płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym, która jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie.