/Czy ceny mieszkań w Warszawie wkrótce zaczną spadać?
mieszkania

Czy ceny mieszkań w Warszawie wkrótce zaczną spadać?

Sytuacja na rynku nieruchomości jest dzisiaj zupełnie inna niż jeszcze rok temu. Czy w najbliższym czasie można spodziewać się spadków cen mieszkań w Warszawie?

Maleje popyt na mieszkania

W ciągu ostatnich lat mieszkania w Warszawie sprzedawały się w bardzo szybkim tempie. Deweloperzy realizowali nowe inwestycje, które przyciągały wielu zainteresowanych zakupem nieruchomości – nie tylko dla siebie, ale również w celach inwestycyjnych.

Warszawa oferuje obecnie nieruchomości na sprzedaż od developer Rembertow, Białołęka, Ursus, ale również Mokotów czy ścisłe centrum, gdzie również dostępne są mieszkania i apartamenty.

Dzisiaj popyt na nieruchomości jest jednak znacznie niższy niż jeszcze w zeszłym roku. Chociaż zapotrzebowanie na mieszkania jest duże, w obecnej sytuacji ich sprzedaż maleje. Wielu deweloperów zanotowało rekordowe spadki w sprzedaży. Zachwianie rynku nieruchomości ma przy tym kilka przyczyn. Czy w takim przypadku można spodziewać się obniżek cen mieszkań?

Inflacja i niższa zdolność kredytowa

Taka sytuacja na rynku nieruchomości wynika przede wszystkim z niedawnych podwyżek stóp procentowych, które przełożyły się na wyższe koszty kredytowania.

Jedną z przyczyn zawirowań na rynku nieruchomości jest też rosnąca inflacja, która z jednej strony powoduje zwiększone koszty budowy nowych inwestycji, co z kolei w obecnej sytuacji powoduje, że mieszkania i w innych miastach stają się po prostu nieatrakcyjne dla kupujących. Wielu z nich zaczyna mieć również problemy ze spłatą swoich rat, które ze względu na wyższe stopy procentowe urosły niekiedy nawet dwukrotnie.

Problemem stawały się także coraz wyższe ceny za mieszkania w Warszawie, które w wielu dzielnicach przekraczały nawet 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy, dlatego stały się niedostępne dla dużej grupy osób planujących zakup. Najtańsze mieszkania w Warszawie dostępne były głównie w dzielnicach znajdujących się na obrzeżach metropolii, chociaż i tam w ostatnim roku zanotowano wzrosty cen.

Obniżki na razie symboliczne

Czy w związku z tym można spodziewać się znacznych obniżek cen nieruchomości w Warszawie? Na razie pojawiają się pierwsze zniżki na mieszkania, jednak nie są one tak wysokie, jak spodziewaliby się kupujący.

Pojawiają się przede wszystkim zniżki na poziomie kilku procent, maksymalnie dziesięciu w przypadku wybranych inwestycji. Deweloperzy oferują również w cenie dodatkowe bonusy, na przykład miejsce parkingowe lub inne gratisy, starając się przyciągnąć klientów i sprzedać nieruchomości.

Trudno prognozować, czy w kolejnych miesiącach i latach czekają nas większe zniżki. Niektórzy analitycy wskazują, że rzeczywiście można liczyć na spore spadki cen nieruchomości, natomiast inni wskazują, że deweloperzy i właściciele mieszkań nie będą chcieli obniżać ich cen, by nie stracić na poczynionych już inwestycjach, również w obliczu rosnącej inflacji.