/Charakterystyka magnesów neodymowych wiązanych

Charakterystyka magnesów neodymowych wiązanych

Magnesy neodymowe cieszą się dzisiaj ogromną popularnością. Dlaczego? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Mają bardzo silne pole magnetyczne, a co za tym idzie – również mocną siłę przyciągania, zamkniętą w niewielkich rozmiarach. Z tego właśnie powodu możliwe było zminiaturyzowanie wielu sprzętów i komponentów urządzeń. Jednym z rodzajów tych magnesów są magnesy neodymowe wiązane.

Jak powstają magnesy neodymowe wiązane?

Magnesy neodymowe wiązane powstają przez połączenie neodymu, żelaza oraz boru Nd2Fe14B, ale to nie koniec składników. Bardzo ważnym elementem są tutaj bowiem tworzywa sztuczne, służące do spojenia magnetycznego proszku. Konkretny typ tworzywa sztucznego dobierany jest zależnie od tego, jaką metodą będą formowane magnesy. Przy formowaniu wysokociśnieniowym stosowane będzie tworzywo chemoutwardzalne, z kolei przy formowaniu wtryskowym, wykorzystanym tworzywem będzie tworzywo termoplastyczne.

Zalety magnesów neodymowych wiązanych

Magnesy neodymowe wiązane mają wiele zalet, nie tylko dużą siłę przyciągania. Cechują się dużą powtarzalnością własności magnetycznych, jak również bardzo dobra jakość powierzchni. Ten rodzaj magnesów jest niezwykle odporny na korozję. Zostaje bowiem poddany epoksydowaniu na czarno, a co za tym idzie, można używać go w wodzie. Ponadto, magnesy wiązane pozwalają uzyskiwać skomplikowane kształty, bez konieczności wykonywania kosztownej obróbki mechanicznej – dodaje nasz rozmówca z firmy Euro Magnesy.

Zastosowanie magnesów neodymowych wiązanych

Magnesy neodymowe wiązane znalazły przede wszystkim zastosowanie w małych silnikach, prądnicach, licznikach oraz czujnikach, a także w separatorach i przetwornikach. Co więcej, często używa się ich w zabawkach mechanicznych oraz urządzeniach elektronicznych, pozwalając na uzyskiwanie wydajnych komponentów o niedużych rozmiarach. Magnesy neodymowe wiązane mogą być używane w jeszcze wielu urządzeniach, w których niezbędne okazują się ich własności.