/Choroba cywilizacyjna, którą warto leczyć: osteoporoza
osteoporoza

Choroba cywilizacyjna, którą warto leczyć: osteoporoza

Bardzo ciekawym jest rozpatrywanie osteoporozy w kategoriach choroby cywilizacyjnej. Jest to o tyle ciekawe, iż wciąż nie znamy głównych i bezpośrednich przyczyn tego, że akurat chorujemy na osteoporozę. Wieloletnie badania wciąż nie odpowiedziały na wiele newralgicznych pytań i nie pomogły chorym.

Jak można zmienić obraz osteoporozy?

Wielu chorych nie ma świadomości tego, jak groźną chorobą jest osteoporoza. Utożsamianie jej wyłącznie z bólami kostnymi oraz stawowymi jest niedorzeczne i niewłaściwe. W rzeczywistości tak choroba dotyka w sposób szczególny organizmu człowieka, mogąc przyczynić się istotnie do śmierci. Osteoporoza objawy daje późno i najczęściej są to złamania patologiczne, które niestety świadczą o poważnym zaawansowaniu choroby. W osteoporozie tracimy w sposób bardzo dynamiczny uwapnioną tkankę kostną, która zwyczajnie staje się coraz cieńsza. Niestety, ale wciąż tak specyficzne choroby, jak osteoporoza leczenie kierunkowe i systemowe nie obejmuje. Brakuje konkretnych metod terapeutycznych, które byłyby w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich chorych oraz wspierać w sposób rzetelny całą populację pacjentów. Szczególnym utrudnieniem pozostaje to, iż chorzy na osteoporozę przeważnie nie mogą liczyć na skuteczne programy profilaktyczne. W schorzeniach cywilizacyjnych, jak osteoporoza dieta odgrywa bardzo istotną rolę. Wciąż jednak brakuje osób świadomych tego, jaki jest mechanizm utraty wapnia z tkanki kostnej w osteoporozie.

Co można poradzić na osteoporozę?

Na pewno w profilaktyce tego schorzenia bardzo istotne jest wczesne podjęcie konkretnych działań. Leczenie osteoporozy w stadium zaawansowanym jest bardzo trudne i trzeba zacząć działanie o wiele wcześniej – najlepiej na etapie jeszcze niezbyt zaawansowanej choroby. Korzystnie jest wdrożyć konkretne działania profilaktyczne, które ogniskować powinny przede wszystkim na badaniu densytometrycznym oraz uzupełnianiu niedoborów wapnia, witaminy D3 oraz indukującego leczenia z wykorzystaniem bisfosfonianów. Regularne badanie osteoporozy pozwoli chorym jeszcze wcześniej rozpocząć skuteczne i kierunkowe leczenie, co znacząco zmniejszy ryzyko złamań patologicznych oraz innych powikłań osteoporozy w przyszłości. Jest więc o co konkretnie walczyć i warto mieć tego świadomość. Skuteczna profilaktyka to gwarancja tego, że osteoporoza przestanie zabijać – a jest to jedynie choroba niedoborowa i związana mocno z wiekiem – nie można pozwolić, aby była groźna dla kogokolwiek.

Pamiętajmy, że ważna jest edukacja w kontekście osteoporozy. Schorzenie to wciąż jest słabo poznane.