/Jakie farby stosuje się w druku UV?
Farby

Jakie farby stosuje się w druku UV?

Zaprezentowany po raz pierwszy w latach 70. minionego wieku druk UV zdobył dużą popularność jako uniwersalna i szybka metoda zadruku płaskich powierzchni. Jest to druk o wielu cennych cechach, których sekret tkwi w składzie i polimeryzacji farby drukowej.

Co znajdziemy w farbach UV?

Stosowane do druku UV farby to praktycznie ciekłe, akrylowe polimery, które dominują w składzie preparatów dedykowanych tej technologii. Stanowią od 40 do 50 proc. jego zawartości, m.in. przejmując funkcję lakierów spotykanych w konwencjonalnych farbach drukowych. Do polimerów dodawane są organiczne i mineralne pigmenty oraz różnego typu wypełniacze. Pigmenty odpowiadają za kolor, natomiast dodatkom farba UV zawdzięcza swoje specjalne właściwości, tj. adhezję, plastyczność, połysk czy też odporność na ścieranie. Ale to nie koniec. W składzie farby UV znajdziemy także akrylowe monomery i oligomery, które zastępują tu rozpuszczalniki oraz stanowią dobre spoiwo. Ostatni składnik to fotoinicjatory, czyli kombinacja różnych substancji, których zadaniem jest wywołanie reakcji nazywanej fotopolimeryzacją.

Fotopolimeryzacja, czyli co?

W urządzeniach drukujących w technologii UV zadruk utrwalany jest poprzez promieniowanie. Dzieje się to za sprawą lamp emitujących promienie UV, które naświetlają, a przez to osuszają wstępnie płynną postać farby. Fotopolimeryzacja to faktycznie reakcja związana z przekształceniem płynnej farby w ultra cienką i równomierną warstwę druku. Aby do tego doszło, obok lampy potrzebny jest również reflektor, który skupi i nakieruje na tę warstwę wystarczającą dla niej energię promieniowania.

Efekty druku farbami UV

Efekt druku UV jest więcej niż zadowalający. Przede wszystkim jest to druk trwały, gdyż farby UV charakteryzuje doskonała przyczepność zarówno do naturalnych, jak i sztucznych tworzyw. Jest to także druk o dużej twardości, dzięki czemu cechuje go dobra wytrzymałość na ścieranie i zarysowania. Przez to też nie ma potrzeby używania w druku dodatkowych lakierów lub laminatów ochronnych. Mimo tego kolory uzyskiwane z farb UV są żywe i kapitalnie odwzorowują kolory grafiki.

Trzeba jednak pamiętać, że skład farb UV nie jest jednakowy. Różnicę stanowić mogą zarówno rodzaje, jak i proporcje składników bazowych. To dzieli farby UV na substancje rodnikowe i kationowe. Farby rodnikowe utrwalają się szybko, za to mają mniejszą zdolność przylegania do zadrukowanego podłoża. Farby kationowe polimeryzują podczas działania promieni UV oraz do 24 godzin po zakończeniu druku, lecz dla dobrego utrwalenia muszą w tym czasie pozostawać w cieple. Za to ich trwałość jest nieporównywalnie lepsza z trwałością innych farb drukowych.

Farby UV w różnych technikach druku

Z uwagi na świetny efekt druku, szybkość tego procesu, a także mniejszą szkodliwość farb UV dla środowiska, technologia z ich użyciem błyskawicznie zdobyła dużą popularność. W rezultacie zaadoptowano ją i przystosowano do różnych technik druku. Jedną z firm, która dostrzegła w druku UV ogromny potencjał jest koncern FujiFilm Sericol. Firma produkuje sitodrukowe i fleksograficzne farby UV, o których opowie już reprezentujący ją w Polsce ekspert.

– „Opracowaliśmy receptury i wdrożyliśmy produkcję wielu serii farb utrwalanych w procesie polimeryzacji, dlatego trudno tu mówić o jednym produkcie. Są to farby drukowe przeznaczone do różnego rodzaju podłoży, od papieru po dowolnego typu tworzywa. Są to farby w kolorach liniowych, triadowych, jak również formuły do mieszania kolorów według wzornika Pantone. Są to też farby do zadań specjalnych, np. produkty przeznaczone wyłącznie do zadruku rewersowego na materiale termokurczliwym czy też farby UV do druku wąskowstęgowego. W technologii UV widzimy przede wszystkim dużą uniwersalność, która pozwala na realizację różnorodnych projektów mniejszym nakładem pracy, jak i tańszym kosztem. Jednocześnie jest to druk zachowujący doskonałą jakość, bez względu na typ użytego podłoża”.