/Hashimoto a dieta – co jeść, jeśli zmagasz się z zapaleniem tarczycy
Hashimoto

Hashimoto a dieta – co jeść, jeśli zmagasz się z zapaleniem tarczycy

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może pojawiać się w każdym wieku, począwszy od okresu dziecięcego, a skończywszy na osobach dorosłych i będących w starszym wieku. Całkowite wyleczenie schorzenia nie jest możliwe, jednak kluczowe znaczenie mają indywidualnie dobrane metody i właściwa dieta.

Tarczyca Hashimoto

Tarczyca to gruczoł zbudowany z komórek pęcherzykowych, w których zachodzi synteza głównych hormonów, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Mowa o tyroksynie i trójjodotyroninie, które trafiając z krwiobiegu do wszystkich komórek, warunkują między innymi przebieg procesów metabolicznych.

Hashimoto dieta

Środki farmakologiczne przepisane przez lekarza, indywidualnie dobrane do stanu pacjenta, to jeden z kierunków radzenia sobie ze schorzeniem, jakim jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Nie można zapominać o diecie, a by poznać jej szczegóły, warto zapytać lekarza. Można również szukać porad w sieci pod hasłem 'Hashimoto dieta’. Najważniejszą zasadą jest korzystanie z produktów wysokiej jakości. Warto wybierać produkty, które obfitują w goitrogeny nazywane złodziejami jodu.

Szukając wskazówek dietetycznych pod hasłem 'Hashimoto dieta’, można znaleźć zalecenia spożywania produktów bogatych w błonnik, ponieważ autoimmunologiczne zapalenie tarczycy objawia się między innymi spowolnioną perystaltyką jelit. Do tego białko warunkujące budowę wszystkich komórek i tkanek w organizmie. Należy jednak baczną uwagę zwracać na spożywanie nabiału, ponieważ choroba Hashimoto często wiąże się z nietolerancją laktozy.

Hashimoto objawy – kiedy udać się do lekarza

Nie każdy problem występujący po stronie tarczycy musi oznaczać rozwój Hashimoto. Jeśli jednak wyniki badań krwi, w tym poziomu hormonów tarczycy są powyżej lub poniżej normy, to jest to wskazanie do dalszych badań. Hashimoto objawy, które są charakterystyczne, a niestety mylnie przypisywane innym schorzeniom, to nadmierne zmęczenie i ospałość, powiększenie gruczołu tarczycy, obrzęki, przybieranie na wadze pomimo utrzymywania racjonalnej, zdrowej diety. Szczegółowo warto się zapoznać ze wszystkimi mogącymi pojawiać się objawami, korzystając z wyszukiwarki internetowej i wpisując hasło 'Hashimoto objawy’.

Im szybciej wykonamy badania, udamy się do lekarza celem wdrożenia prawidłowych metod leczenia, tym lepsze rokowania.