/Historia rozwoju aptek internetowych
Leki bez recepty

Historia rozwoju aptek internetowych

Apteka to wyjątkowe miejsce, w którym osoby z różnymi schorzeniami mogą od wieków uzyskać kompleksową pomoc. Ale nie zawsze było to łatwe. W dawnych czasach leczono pacjentów różnymi wymyślnymi substancjami, które nie zawsze dawały odpowiedni rezultat. Dziś żyjemy w czasach wygodnych e-aptek, które oferują sprawdzone produkty medyczne. Jaka droga historyczna doprowadziła do powstania aptek internetowych?

Mroki średniowiecza?

Nie od dziś wiadomo, że średniowieczna medycyna nieraz bardziej szkodziła niż pomagała. Chęć do ryzykownych eksperymentów na żywym organizmie, zamiłowanie do egzotycznych substancji zwierzęcych i roślinnych oraz niski stopień znajomości praw biologii (i nie tylko) sprawiały, że pacjenci w średniowieczu nie mieli lekkiego życia. Inaczej było z aptekami. Otóż okazuje się, że jak na tamte czasy miejsca z uzdrawiającymi substancjami wcale nie prezentowały się najgorzej.

Aptekarzami mogły zostać jedynie osoby wykształcone, z tytułem magistra rzemieślnika. Do substancji leczniczych (najczęściej na bazie roślin) dodawano nawet polepszacze smaku – tę metodę znamy po dziś dzień. W Europie od XII do XIII wieku wiele aptek było zarządzanych przez klasztory. Słynną placówkę prowadzili między innymi dominikanie.

Jak opowiada ekspert z MIRO APTEKA: „W 1232 roku w Gnieźnie powstała pierwsza polska apteka. Co ciekawe wówczas te placówki przypominały sklepy wielobranżowe. Można tam było kupić nie tylko leki, ale też przyprawy, kosmetyki, a nawet niektóre artykuły spożywcze, na przykład cukier”.

Renesansowy przełom

Mniej więcej od XVI do XVIII wieku, a więc w Złotym Wieku, nastąpił przełom w rozwoju aptekarstwa. Placówki powiększały swoją powierzchnię, a oprócz pomieszczenia do obsługiwania klientów dbano również o laboratoria i piwnice do magazynowania.

Często tuż przy aptece uprawiany był ogród, w którym hodowano rośliny wykorzystywane jako surowce lecznicze.

Wiek XX i początki XXI stulecia

W wieku XX apteki były już bardzo rozwinięte. W miejsce ręcznie wytwarzanych preparatów pojawiły się profesjonalne wyroby wytwarzane i pakowane w fabrykach chemiczno-farmaceutycznych – w postaci kapsułek i syropów.

Pojawiły się także drogerie i sklepy zielarskie, które przejęły sprzedaż produktów, dostępnych do jakiegoś czasu wyłącznie w aptekach. Leki bez recepty można było odtąd kupować także
w supermarketach i kioskach.

Apteki dziś

Obecnie licznie tworzą się apteki internetowe, w których wygodnie i szybko można zamówić produkty dostępne dotychczas wyłącznie w punktach stacjonarnych. Nie trzeba tracić czasu
i energii na chodzenie po aptekach w poszukiwaniu konkretnego produktu. W sklepach internetowych, podobnie jak w aptekach tradycyjnych, można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat działania i dawkowania danego leku lub suplementu. Dostępne są także konsultacje online z farmaceutą.

Można powiedzieć, że e-apteki całkowicie wpisują się w sprecyzowane potrzeby społeczeństwa XXI wieku.