/IATF 16949:2016 w praktyce – czym zajmuje się pełnomocnik IATF?
IATF

IATF 16949:2016 w praktyce – czym zajmuje się pełnomocnik IATF?

IATF 16949 określa wymagania systemu zarządzania jakością w produkcji samochodów. Standard ten został zrodzony z potrzeby globalnie zharmonizowanego dokumentu określającego listę wymagań, jaką stawia się przed przedsiębiorstwami działającymi w branży motoryzacyjnej. Pełnomocnik IATF ma przede wszystkim za zadanie zadbać o ich realizację, ale to nie jest jego jedyne zadanie.

Czego dotyczy IATF 16949:2016?

Wymagania stawiane przez IATF nie dotyczą tylko jednej dziedziny czy aspektu prowadzenia działalności. Określają one ogromną liczbę procesów i rozwiązań, a pełnomocnik IATF musi sprawdzać uwagę na takie kluczowe obszary, jak m.in.:

  • bezpieczeństwo produktu,
  • zarządzanie ryzykiem i planowanie awaryjne,
  • wymagania dotyczące oprogramowania wbudowanego,
  • zarządzanie zmianami i gwarancjami,
  • zarządzanie dostawcami półproduktów.

Pełnomocnik IATF ma więc rzeczywisty wpływ na działanie przedsiębiorstwa i może w znaczący sposób przyczynić się do generowania większych przychodów. Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z zakresu pełnomocnictwa IATF, więcej informacji na ten temat znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/q03-pelnomocnik-ds-iatf-169492016/.

Jak pełnomocnik IATF wpływa na firmę?

Obecność wyszkolonego pracownika, jakim jest pełnomocnik IATF, pokazuje, że przedsiębiorstwo spełniła rozległe i często bardzo rygorystyczne standardy. Dzięki temu może ono stworzyć proces ciągłego doskonalenia z naciskiem na zapobieganie defektom i zmniejszenie zmienności i odpadów w łańcuchu dostaw. Warto też dodać, że IATF nie ogranicza się tylko do jednej korporacji, ponieważ norma ta jest wdrażana dla wszystkich oddziałów producentów i dostawców materiałów lub usług takich jak obróbka cieplna czy cynkowanie. Dotyczy więc ona wszystkich jednostek, które biorą udział w powstawaniu konkretnych aut.

Większość wiodących producentów współpracuje wyłącznie z firmami, które posiadają certyfikat i pracuje w nich pełnomocnik IATF, ponieważ nalegają, aby dostawcy przestrzegali surowych specyfikacji technicznych określonych w normie.