/Jak inwestować w fundusze? Porady dla początkujących

Jak inwestować w fundusze? Porady dla początkujących

Inwestowanie zgromadzonych środków może przynieść zysk, ale wiąże się też ze sporym ryzykiem. Jest więc nie lada wyzwaniem. Okazuje się jednak, że każdy, kto posiada jakieś oszczędności, może je pomnażać. Poniżej znajdą Państwo porady, dzięki którym każdy laik może z powodzeniem rozpocząć przygodę z inwestowaniem pieniędzy.

Określenie realnych wyników

Szybki zysk przy braku ryzyka to marzenie każdego inwestora. Niestety, instrumenty inwestycyjne zawsze się z nim wiążą. Istnieją natomiast bezpieczne fundusze inwestycyjne dla początkujących, dzięki którym jest ono minimalizowane. Warto wybrać fundusze gotówkowe albo dłużne i czekać na zysk 3-4% w skali roku. Nie zaleca się za to nabywania jednostek uczestnictwa w tych najbardziej agresywnych, na przykład akcyjnych. Chociaż możliwy zysk w ich przypadku to nawet 7-8% w skali roku, to początkujący inwestorzy muszą mieć ogromne szczęście, by taki rzeczywiście osiągnąć.

Wartość inwestycji

Na fundusze inwestycyjne powinno przeznaczać się tylko tyle środków finansowych, ile można stracić przy zachowaniu stabilnej płynności finansowej własnego budżetu. Inwestor nie powinien ryzykować utraty oszczędności, które przeznaczone są na inne potrzeby. Warto pamiętać, że w każdym momencie można nabywać kolejne jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i budować ich cały portfel.

 

Strategia inwestowania

Najlepsze fundusze inwestycyjne dla początkujących to takie, które zakładają możliwość nabywania jednostek uczestnictwa w minimalnych kwotach – na przykład 50 złotych. Inwestor może wtedy założyć cały portfel funduszy. To najlepsza strategia, dzięki której ryzyko utraty wniesionego kapitału jest minimalizowane.

Rozdzielenie swoich oszczędności w różnych funduszach sprawi, że w przypadku spadku wartości niektórych z nich, traci się tylko część przeznaczonego na inwestowanie kapitału. Fundusze inwestycyjne są o tyle dobrym instrumentem lokowania pieniędzy, że początkujący inwestorzy nie muszą mieć obszernej wiedzy na ich temat. Za zarządzanie nabytymi jednostkami odpowiadają eksperci rynku. Inwestorzy mają też do dyspozycji doradców inwestycyjnych.

Rozsądek zamiast emocji

Okazuje się, że mężczyźni wolą inwestować bardziej agresywnie i podejmują większe ryzyko. Częściej też decydują pod wpływem emocji, zachęceni wizją wielkiego zysku. Kobiety są znacznie bardziej opanowane. Wolą zarobić mniej, ale za to pewnie. Jednocześnie, to mężczyźni tracą więcej wniesionego kapitału niż kobiety, które inwestują.

Statystyki te jasno pokazują, że chociaż w przypadku funduszy inwestycyjnych ogromne znaczenie ma szczęście, to inwestowanie w ten produkt musi odbywać się z dużą dozą rozwagi. Należy dobrze przemyśleć inwestowanie w krótkim terminie, bo takie jest obarczone większym ryzykiem straty kapitału. Inwestowanie długoterminowe „zamraża” oszczędności na dłużej, ale jest za to bardziej stabilne.

Wiedza to podstawa

Nie można liczyć na doświadczenie specjalistów, którzy będą zarządzać portfelem inwestycji. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego instrumentu inwestycyjnego należy zdobyć choćby wiedzę teoretyczną. Na czym polega inwestowanie w fundusz inwestycyjny? Czym charakteryzuje się wybrany fundusz? Jakie są warunki umowy? Jakie dodatkowe opłaty musi ponieść inwestor? Pośpiech w tym przypadku nie jest dobrym doradcą, wiedza to podstawa.