/Kredyt na dowolny cel czy kredyt celowy?

Kredyt na dowolny cel czy kredyt celowy?

Korzystanie z ofert kredytowych instytucji bankowych jest dzisiaj powszechne. Z tego rodzaju wsparcia finansowego korzysta blisko 37% gospodarstw domowych w Polsce. Aż 29% tych kredytów zaciąganych jest na cel inny niż zakup nieruchomości. Banki oferują bowiem kredyty gotówkowe na dowolny cel albo kredyty celowe. Czym różnią się te produkty? Dowiedzcie się już teraz.

Kredyt na dowolny cel

To kredyt, który zaciągany jest w formie gotówki, a bank, który go udziela, nie kontroluje w żaden sposób tego, na co środki pieniężne zostają przez kredytobiorcę przeznaczone. W tym przypadku osoba zaciągająca kredyt ma pełną swobodę w dysponowaniu otrzymanymi pieniędzmi.

Oznacza to, że kredytobiorca może skorzystać z tego rodzaju produktu banku, a pieniądze wydać na wakacje, remont, samochód czy wsparcie domowego budżetu. To właśnie tego rodzaju pożyczki są również najczęściej wsparciem w sytuacji słabej kondycji finansowej.

Kredyt celowy

To zobowiązanie finansowe, zgodnie z którym kredytobiorca musi określić konkretny cel przeznaczenia środków, jakie pożycza od banku. Może być to kredyt samochodowy, kredyt dla rolnika, kredyt na wykończenie mieszkania czy zakup domu.

Kredyty celowe udzielane są na preferencyjnych warunkach, ale zobowiązują kredytobiorcę do przestrzegania określonych warunków. Banki wymagają na przykład spełnienia celu i poświadczenia jego realizacji. Najczęściej to faktura lub dokumentacja zdjęciowa. Zdarza się również, że środki pieniężne wcale nie trafiają na konto kredytobiorcy, ale do kontrahenta, który daną usługę czy produkt (cel zaciągnięcia kredytu) oferuje.

Kredyt celowy a kredyt na dowolny cel

Oba produkty bankowe mają swoje wady i zalety. Ich wybór powinien być jednak indywidualny. Cechą kredytów celowych jest ich niskie oprocentowanie. Wszystko dlatego, że środki zostają spożytkowane na konkretny cel, który zresztą niejednokrotnie stanowi formę zabezpieczenia dla instytucji bankowej (najczęściej w przypadku kredytu na nieruchomość albo kredytu samochodowego).

Kredyt na dowolny cel może być dobrą opcją dla kredytobiorców, których przyczyna uzyskania środków z banku nie kwalifikuje się w ramach kredytów celowych. Tradycyjne kredyty gotówkowe mogą być przeznaczone na spłatę innych zobowiązań czy być wsparciem dla comiesięcznego budżetu kredytobiorcy. Choć są wyżej oprocentowane, to niejednokrotnie są ratunkiem w kryzysowych sytuacjach.

W obu przypadkach banki sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Trzeba przyznać, że tradycyjny kredyt gotówkowy jest nieco łatwiejszy do uzyskania. Z kredytem celowym wiąże się znacznie więcej formalności, ale za to kredytobiorca może cieszyć się niższym oprocentowaniem.

Weryfikacja przed wyborem konkretnej oferty

Z reguły kredyty celowe są tańsze od tych zaciąganych na dowolny cel. W obu przypadkach można ustalać indywidualne warunki dotyczące zobowiązania, w tym okres trwania umowy czy wysokość miesięcznych rat.

Przed wyborem określonego produktu banku warto jednak dobrze poznać propozycje konkurencji. Może okazać się, że to kredyt gotówkowy będzie bardziej korzystny. Na rynku usług finansowych sytuacja zmienia się diametralnie. Na pewno warto dokładnie przyjrzeć się rankingom kredytów. Te publikowane są przez same banki przynajmniej raz w miesiącu.