/Jak kupować dzieła sztuki na aukcjach internetowych

Jak kupować dzieła sztuki na aukcjach internetowych

Zakupy online cieszą się coraz większą popularnością – i to bez względu na branżę, rodzaj zakupowanego towaru czy też kraj, w którym dokonywana jest transakcja. Do ich podstawowych zalet należy zaliczyć przede wszystkim szybkość i wygodę, gdyż klient ma możliwość kupowania w dowolnym czasie i z niemal każdego miejsca na świecie

Popularność zakupów online odciska swoje piętno w niemal każdej dziedzinie handlu – także w tej związanej z dziełami sztuki. Wprawdzie aukcje malarstwa współczesnego, rzeźby bądź ceramiki nadal najczęściej odbywają się w tradycyjny sposób, to warte podkreślenia jest to, iż niemal każdy znany dom aukcyjny coraz częściej inwestuje w sprzedaż internetową. Rozwój nowoczesnych technologii powoduje, iż działania tego typu są niezbędne, gdyż pozostanie jedynie przy opcjach tradycyjnych może znacząco obniżyć dochody, rangę i pozycję danego sprzedawcy.

Analizując internetowe aukcje sztuki nie wolno pomijać sytuacji samego klienta, który w wielu przypadkach jest przyzwyczajony do tradycyjnych metod kupowania i nie do końca wie, jak odnaleźć się w ich nowoczesnych odmianach. W wersji tradycyjnej handel dziełami sztuki polega na tym, iż potencjalny klient ma możliwość obejrzenia danego przedmiotu, a dopiero potem wzięcia udziału w aukcji. W sprzedaży internetowej wygląda to nieco inaczej. O czym powinien pamiętać klient kupując dzieła sztuki online? Oto kilka podstawowych zasad.

Zbieranie informacji
Pierwszym krokiem w kupowaniu dzieł sztuki na aukcjach internetowych jest dokładne zebranie informacji – i to zarówno o samym domu aukcyjnym, jak i oferowanych przez niego dziełach. W przypadku uznanych sprzedawców ryzyko ewentualnej straty jest oczywiście znikome, niemniej jednak należy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zakupów i regulaminem, jaki posiada określony dom aukcyjny. W przypadku akceptacji danych zasad należy utworzyć własne konto, które będzie służyło do brania udziału w poszczególnych aukcjach. Ze względu na brak możliwości obejrzenia danego dzieła „na żywo”, to kwestią podstawową staje się uzyskanie jak największej ilości informacji na jego temat. Niemal każdy profesjonalny dom aukcyjny umieszcza na aukcji internetowej wszystkie niezbędne dane dotyczące danego obrazu, rzeźby bądź innego dzieła sztuki. Jednak każdy potencjalny klient odwiedzający aukcje sztuki na portalach internetowych powinien pamiętać o tym, iż w każdym przypadku ma prawo zwrócić się do sprzedawcy o więcej danych i dosłanie dodatkowych zdjęć.

Cena dzieła sztuki
Każdy wielbiciel sztuki doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż na cenę danego dzieła wpływa wiele czynników. Podobnie jest w przypadku aukcji internetowych, które pod tym względem nie różnią się od tych tradycyjnych. Podstawową cenę zawsze określa samo dzieło – jego jakość, twórca czy wiek. Jednak aukcje sztuki rządzą się podobnymi prawami jak wszystkie inne licytacje – im bardziej popularne dzieło, tym jego cena wrasta, a w przypadku braku zainteresowania,można liczyć na określone obniżki. Dodatkowo warto pamiętać o tym, iż na całkowity koszt zakupu dzieła wpływa także prowizja domu aukcyjnego oraz koszty dodatkowe (na przykład związane z korzystaniem z platformy internetowej).

Zasady aukcji internetowych
Najważniejszą zasadą w kupowaniu dzieł sztuki – także online – jest określenie pewnego limitu przeznaczonego na zakup. Nie wolno dać ponieść się emocjom i licytować dzieło sztuki, które jest po prostu za drogie. Niektóre domy aukcyjne umożliwiają swoim klientom korzystanie z tak zwanej licytacji automatycznej, czyli licytowanie w imieniu klienta do określonej kwoty. Opcja ta jest nie tylko niezwykle wygodna, ale także bardzo praktyczna – zwłaszcza dla osób, które nie mogą samodzielnie wziąć udziału w aukcji lub zbyt impulsywnie angażują się w jej przebieg. Internetowe aukcje sztuki zazwyczaj trwają dosyć długo, więc należy regularnie sprawdzać ich przebieg. Wygranie aukcji jest tożsame z zawarciem umowy z domem aukcyjnym, z której nie można się już wycofać. Ostatnim krokiem jest uzgodnienie warunków sfinalizowania transakcji i odebrania zakupionego dzieła sztuki.

Aukcje internetowe dzieł sztuki to niewątpliwie rozwiązanie przyszłościowe, które ma szansę na zdobycie coraz większego zakresu rynku. Jednak biorąc w nich udział należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, co znacznie ułatwi poruszanie się w artystycznej przestrzeni wirtualnej.