/Najczęściej stosowane dodatki paszowe

Najczęściej stosowane dodatki paszowe

Uzupełnieniem podstawowych składników pokarmowych, witamin oraz związków mineralnych są dodatki paszowe, które dzięki swoim właściwościom wpływają na polepszenie funkcjonowania organizmu zwierząt. Jakie dodatki są najczęściej stosowane przez hodowców? Poniżej krótki przegląd.

Probiotyki i prebiotyki

Bardzo powszechnym dodatkiem paszowym są probiotyki. Zawierają one żywe lub martwe mikroorganizmy – bakterie oraz produkty ich fermentacji, drożdże, pleśnie, kwasy organiczne, mleko pszczele, a także niezbędne witaminy, składniki mineralne i enzymy. Składniki te mają właściwości antybiotyczne i wpływają na poprawę trawienia składników pokarmowych. Najlepiej stosować je w żywieniu zwierząt młodych, które są narażone na stresy i utrzymywane w warunkach ferm wielkotowarowych.

Innym, często stosowanym, dodatkiem paszowym są prebiotyki będące substancjami odżywczymi stymulującymi rozwój oraz wzrost liczebności mikroflory jelitowej w przewodzie pokarmowym zwierząt dzięki czemu organizm jest w stanie zwalczyć infekcje powodowane przez bakterie chorobotwórcze. Do prebiotyków zaliczamy m.in.: inulinę, fruktooligosacharydy oraz mannanooligosacharydy.

Enzymy paszowe i kwasy organiczne

Enzymy paszowe są substancjami dostarczanymi z zewnątrz (egzogennymi) bądź wytwarzanymi przez mikroflorę, która zasiedla przewód pokarmowy. Umożliwiają one zwiększenie strawności składników pokarmowych, dzięki czemu podnoszą poziom energii w paszy, a także przyczyniają się do eliminacji związków antyżywieniowych, polepszenia strawności białka oraz zmniejszenia biegunek.

Ograniczanie i zapobieganie rozwojowi szkodliwej mikroflory bakteryjnej oraz grzybów w paszach powodują kwasy organiczne (cytrynowe, mlekowe, mrówkowe, fumarowe), które występują w postaci preparatów stałych lub płynnych. Działają one również stabilizująco na mikroflorę przewodu pokarmowego, a także wpływają korzystnie na gospodarkę mineralną w organizmie.

Detoksykanty i antyoksydanty

Dodatkiem paszowym, który nie jest trawiony przez zwierzęta są detoksykanty. Przechodzą one przez przewód pokarmowy w postaci niezmienionej i są wydalane bez szkodliwego wpływu na organizm. Wiążą one toksyczne metabolity oraz mytotoksyny, które są wydzielane przez niepożądane mikroorganizmy. Najczęściej stosowanymi detoksykantami są: glinokrzemiany, kaolin, zeolit, bentonit, tlenek glinu, węgiel aktywowany oraz preparaty drożdżowe. Antyoksydanty z kolei chronią paszę oraz zawarte w nich mieszanki składników pokarmowych przed utratą biologicznych właściwości w wyniku utlenienia. Można je spotkać pod postacią substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Pozostałe dodatki paszowe

Jako dodatki wykorzystuje się również przeciwutleniacze, dzięki którym można dłużej przechowywać paszę bez utraty jej właściwości, zioła stosowane w profilaktyce i leczeniu zwierząt, oraz sól kamienną, wpływającą na równowagę jonową płynów ustrojowych zwierząt dzięki zawartości sodu i chloru – podsumowuje specjalista z firmy Feedoil sp. z o.o. – producenta wysokowydajnych koncentratów tłuszczowych, które są dostosowane do potrzeb nowoczesnej i zdrowej hodowli żywienia zwierząt, a także olejów i tłuszczy roślinnych oraz innych produktów, takich jak m.in. sól kamienna i kreda pastewna.