/Ogród to nie tylko zieleń i kwiaty
ogród

Ogród to nie tylko zieleń i kwiaty

Zakładając, że nasz dom otacza niemały ogród, wiemy że jego estetyka sprowadza się nie tylko do trawników i części kwiatowych. Ogród to również wszelkie dodatki decydujące o jego indywidualnym charakterze, choćby skalniaki. Jeśli z ogrodu korzystają dzieci to fakt ten powinien znaleźć odbicie w jego charakterze – nie może w nim zabraknąć odpowiednich miejsc do zabawy.

Duży ogród to również ścieżki, ogrodzenia, instalacje, czasem pergole, coraz częściej inna mała infrastruktura.

Zacznijmy od ścieżek

Wybór mamy ogromny, choć podejmując decyzję o formie i rodzaju materiałów możemy się kierować kilkoma czynnikami. Dla wielu istotnym czynnikiem będzie taki, by przy ścieżkach było jak najmniej roboty jeśli chodzi o zarastanie chwastami.

Jak wiemy w sposób oczywisty trawnik komponuje się z naturalną skałą, toteż tym, którzy nie chcą mieć problemów z chwastami można polecić granitową kostkę lub zestawy nieregularnych, płaskich kamiennych płyt.

Gdy zdecydujemy się na kostkę granitową to, jeśli chcemy uniknąć nadmiaru chwastów, powinniśmy zadbać o odpowiednie podłoże, na którym będzie ona ułożona.

W zależności od upodobań i gustu do ułożenia ścieżki można wykorzystać również, klinkier, kamień, a nawet drewno.

Ze ścieżkami ogrodowymi lub dróżkami nierzadko łączy się mała infrastruktura. W dużym ogrodzie można zaplanować sztuczny strumień, funkcjonujący również jak fontanna na zasadzie zamkniętego obiegu. Wtedy możemy pomyśleć o drewnianym mostku, nawet łukowatym.

Elementem takiej małej infrastruktury są pergole, które czasem umieszczane są tuż przy bramie, czasem tuż przy wejściu do domu. Ten drugi wariant bywa bardziej ryzykowny i wymaga głębokiego przemyślenia, ponieważ nierzadko pergola nie komponuje się z bryłą domu i wygląda jak przysłowiowa róża przy kożuchu.

Ogrodzenia

Charakter ogrodzenia ogrodu w dużej mierze zależy od gustu właścicieli. Najczęściej chcą oni odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń obcych, nierzadko ogrodzenie pełni rolę solidnego zabezpieczenia przed intruzami.

Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że i w tym aspekcie wybór jest niemal nieograniczony, warto jest podkreślić, czego należy uniknąć przy planowaniu ogrodzenia ogrodów, bowiem i tu wcale nie jest trudno przekroczyć granicę kiczu. Może przyczynić się do tego choćby stosowanie topornych, betonowych płotów z tralkami.

Niezawodne są natomiast płoty z lekkich żelaznych elementów kutych (lub przypominających kute) na ceglanej lub kamiennej podmurówce. Coraz częściej wraca się do płotów z drewnianych sztachet (również na podmurówce) i one również wpływają korzystnie na estetykę ogrodu.