/Operator CNC – czym się dokładnie zajmuje?

Operator CNC – czym się dokładnie zajmuje?

Rozwój technologiczny trwa nieprzerwanie od lat – a skoro wciąż powstają coraz to nowe maszyny, pojawia się również zapotrzebowanie na coraz to nowe zawody. Jednym z najciekawszych jest operator CNC. Brzmi tajemniczo – i jeśli ktoś nie interesuje się branżą przemysłową, na pewno nie wie co dokładnie oznacza ten termin. Wyjaśniamy więc jakie zadania stoją przed operatorem CNC i jakie maszyny obsługuje on w czasie pracy. Czy jest to trudne?

Co oznacza skrót CNC?

Dla wyjaśnienia na czym polega praca operatora CNC, konieczne jest ustalenie czym jest samo CNC oraz jak działają maszyny, które pracują na podobnej zasadzie. Otóż, skrót CNC oznacza „Computerized Numerical Control”, czyli tyle co „Komputerowe Sterowanie Urządzeń Numerycznych”. Nazwa ta określa układ sterowania numerycznego, który wyposażony jest w mikrokomputer i można go dowolnie zaprogramować dla uzyskania później pożądanych działań.

Jakie maszyny pracują w ten sposób? Między innymi frezarki i tokarki. Jeśli nadal komuś niewiele to mówi, warto wyjaśnić, że frezowanie CNC to obróbka skrawaniem, w której ruch obrotowy wykonywany jest przez narzędzie, a ruch posuwowy przez przedmiot ulegający obrobieniu. Frezowanie CNC jest dużo wygodniejsze, a przy tym można w prosty sposób obrobić twarde materiały – metale, drewno, tworzywa sztuczne itp. Tokarki pracują zaś nad obróbką skrawaniem tych przedmiotów, które posiadają powierzchnię brył obrotowych, czyli wszelkie wałki, stożki, kule itd. Narzędziem do obrabiania jest specjalny nóż tokarski.

Praca operatora CNC

Operator CNC ma za zadanie obsługiwać maszyny CNC – czyli sterowane numerycznie. Musi oczywiście wcześniej przygotować je do pracy, a zatem ustawić i umocować właściwie narzędzia, ustawić gotowe, obrobione elementy w magazynie, a przynieść nowe, ale również serwisować obrabiarki CNC, jeśli się zepsują. Musi sprawować stałą kontrolę nad całym procesem i ewentualnie korygować powstałe błędy. Sterowanie CNC polega bowiem na takim programowaniu sprzętów, by później frezowanie CNC czy inne obrabianie działało samo. Człowiek jednak musi sprawdzać, czy rzeczywiście to, co wprowadzono do programu jest zgodne z tym, jaki efekt ma się osiągnąć na końcu. Jeśli coś jest nie tak, operator musi wprowadzić poprawki.

On sam zresztą programuje maszynę, zatem praca operatora wymaga dosyć dużych umiejętności. Nic dziwnego, że całkiem dobrze zarabia – cena kursu wynosi około 1800 złotych, podczas gdy późniejsze, średnie zarobki są zawsze 2 razy wyższe. Za granicą można zarobić oczywiście jeszcze więcej – a więc chętnych na kurs nie brakuje. Jeśli jednak ktoś nie ma podobnej maszyny w domu, ani nie chce uczyć się jej obsługiwać, a jedynie potrzebuje pomocy firmy, która się na tym zna na przykład dla wytworzenia jakiegoś elementu, najlepiej zgłosić się do profesjonalisty. Świetnym wyborem jest firma Renox, która obrabianiem i spawaniem metali zajmuje się od lat.