/Jaki piec na węgiel wybrać?
węgiel

Jaki piec na węgiel wybrać?

Wybór kotła węglowego jest bardzo istotny, jeżeli planujemy na tym paliwie oprzeć w głównej mierze ogrzewanie naszego domu. Od decyzji zależeć będzie wiele różnych istotnych spraw, na przykład to jaki będzie nasz komfort podczas obsługi pieca, łatwość palenia i ustawienia wszystkich parametrów, czystość spalin wydostających się z komina, a przede wszystkim szybkość zużywania paliwa węglowego.

Wybieramy kocioł budżetowy
Jeżeli nie mamy zbyt dużych środków, najlepiej jest wybrać kocioł zasypowy. Jak sama nazwa wskazuje, musimy w nim samodzielnie zasypywać palenisko węglem, a należy to robić przynajmniej raz na kilka godzin. Piece zasypowe dzielą się jeszcze na górnospalające i dolnospalające. Tymi pierwszymi nie warto zawracać sobie nawet głowy, ponieważ ich obsługa jest skrajnie utrudniona. Przede wszystkim gdy cały zład wypali się, musimy od nowa wsypywać węgiel i praktycznie na nowo rozpalać kocioł. Inaczej to wygląda w przypadku dolnego spalania, tutaj możemy bardzo łatwo dosypywać paliwa poprzez drzwiczki zasypowe, a piec nie będzie wygasał. Warto wybrać wersję z rusztem ruchomym, ponieważ znacznie ułatwia to odpopielanie paleniska.

Sięgamy po większy komfort
Posiadając nieco więcej środków pieniężnych, możemy zakupić piec z podajnikiem. Jest on nieco większy od wersji zasypowej, musimy więc mieć wygospodarowane wystarczająco dużo wolnej przestrzeni w kotłowni. Obsługa natomiast jest bajecznie prosta. Węgiel wsypujemy do wspomnianego podajnika, który jest bardzo duży i wystarczy uzupełniać zapas paliwa raz na kilka dni. Oprócz tego nie musimy już praktycznie nic więcej robić, poza pozbywaniem się popiołu, co warto robić wraz z dosypywaniem węgla. Zasada działania jest prosta: Z podajnika poprzez specjalną ślimacznicę węgiel transportowany jest do tak zwanej retorty. Tam ulega spaleniu, a następnie popiół spada na dół, skąd wyjmujemy go na specjalnej tacce. Naszym zadaniem jest tylko ustawienie wszystkiego na początku sezonu grzewczego, a później o paleniu możemy praktycznie zapomnieć.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej różnicy pomiędzy kotłami. Otóż w wersji zasypowej możemy także palić drewnem lub innym paliwem, w przypadku kotła z podajnikiem takiej opcji nie mamy (chyba, że z wykorzystaniem rusztu awaryjnego). Należy też kupować specjalne paliwo – ekogroszek, który posiada bryły o niewielkiej średnicy. Jeśli wsypiemy większe, podajnik ślimakowy nie będzie w stanie przepchnąć do tego do retorty i może dojść do uszkodzenia mechanizmu.