/Rodzaje kominów ze względu na charakter pracy

Rodzaje kominów ze względu na charakter pracy

Aby komin mógł funkcjonować prawidłowo, musi zapewniać odpowiedni ciąg, a więc mieć odpowiednią średnicę i szczelność. Kominy to nie tylko elementy konstrukcji, które odprowadzają produkty spalania. Przygotowaliśmy krótki artykuł na temat podziału kominów ze względu na ich charakter pracy. Komin to obudowa kanałów odprowadzających dym i spaliny, ale i przewodów wentylacyjnych, czy osłona rury odpowietrzającej kanalizację.

Kanały dymowe, spalinowe, wentylacyjne

Kanały dymowe służą do podłączania pieców, kotłów, czy kominków, które opalane są paliwami stałymi. Każde urządzenie w domu powinno być podłączone do oddzielnego kanału dymowego, z czego czasem nie zdajemy sobie sprawy. Chcemy mieć na przykład kocioł do podgrzewania gorącej wody w kuchni, a po drugiej strony ściany, przyłączony do tego samego przewodu kominek. To się nie sprawdza – mówi nam przedstawiciel Zakładu Kominiarskiego z Warszawy.

Kanałami spalinowymi nazywamy te, które odprowadzają produkty spalania z urządzeń grzewczych na olej i gaz. Przewody spalinowe to również kanały, które odprowadzają powietrze z okapów kuchennych. Powierzchnia wewnętrzna kanałów spalinowych powinna być pokryta odpowiednią substancją odporną na agresywne działanie kondensatu, czyli płynu o właściwościach żrących, które powstają po zmieszaniu się wody wykraplającej się z komina ze spalinami. Kanały wentylacyjne służą do odprowadzania powietrza z domu. Kanały wentylacyjne również powinny odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia.

Typ komina ze względu na rodzaj kotła

Projekt budowlany powinien ściśle określać typ komina i przekroje poszczególnych kanałów. Jeżeli będzie służył do odprowadzania produktów spalania, bezwzględnie powinien być dopasowany do rodzaju urządzeń grzewczych. Jeżeli źródłem ciepła będzie kocioł gazowy lub olejowy, komin powinien być wyposażony we wkład, który jest odporny na korozyjne oddziaływanie kondensatu. Jeżeli jest to kocioł na paliwa stałe, przewód nie musi być chroniony przed kondensatem, jednak zawsze warto wyposażyć go we wkład z rur ceramicznych albo stalowych. Kominek natomiast najlepiej jest podłączyć do komina, w którym znajduje się kanał dymowy i wentylacyjny. Przekrój musi być oczywiście dostosowany do powierzchni paleniska i mocy grzewczej wkładu.