/Rodzaje i zastosowanie chemii przemysłowej

Rodzaje i zastosowanie chemii przemysłowej

Przemysł chemiczny to jedna z najprężniej działających gałęzi gospodarki, wytwarzająca niezliczoną wręcz ilość produktów, wykorzystywanych zarówno w codziennym życiu, jak i w innych branżach przemysłowych. Właściwie nie sposób wyobrazić sobie, jak moglibyśmy w dzisiejszych czasach działać bez nich. Ze względu na skalę produkcji, przemysł chemiczny możemy podzielić na dwie kategorie: wielką chemię, wytwarzającą produkty liczone w milionach ton rocznie, oraz chemię małotonażową, której skala produkcji jest znacznie mniejsza i wynosi dziesiątki-setki ton rocznie. Niemniej to właśnie do tej drugiej kategorii zaliczamy wiele produktów, które potocznie nazywa się „chemią przemysłową”.

Środki czyszczące

Jedną z głównych kategorii produktów z kategorii chemii przemysłowej są preparaty czyszczące. Na co dzień musimy mierzyć się z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Niestety, do tej pory nie opracowano środka czyszczącego, który radziłby sobie jednakowo dobrze z nimi wszystkimi. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że wiele substancji brudzących to inne produkty chemii przemysłowej (np. oleje, smary), które przygotowywane są tak, by były jak najbardziej odporne na zmywanie. Ponadto istotny jest dobór środków czyszczących w taki sposób, by nie uszkadzały one czyszczonej powierzchni. W związku z tym konieczne jest wytwarzanie szerokiej gamy produktów czyszczących, które wykazują różną skuteczność w zależności od czyszczonej powierzchni oraz rodzaju usuwanych zabrudzeń. Środki czyszczące powszechnie – choć błędnie – nazywa się detergentami. W rzeczywiści detergenty to tylko niektóre związki chemiczne, wchodzące w skład gotowych produktów. Co więcej – nie każdy środek czyszczący zawiera detergenty. Niektóre z nich są ich pozbawione, nie wykazują właściwości emulgujących i nie pienią się, dzięki czemu są bardziej skuteczne i mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Szeroki wybór przemysłowych środków czyszczących uznanych marek takich jak Buzil, Tork czy Remix znajdziemy w ofercie firmy Mado.

Konserwacja

Właściwa konserwacja sprzętów wykorzystywanych w produkcji oraz powierzchni (np. podłóg) jest niezwykle istotna z punktu widzenia higieny. Nawet najlepsze środki czyszczące nie są bowiem w stanie poradzić sobie z produktami utleniania metali i innych tworzyw, z których wykonywane są sprzęty produkcyjne. Konieczne jest zastosowanie preparatów zabezpieczających pokryte nimi powierzchnie przez korozją oraz pasywacją. Na rynku dostępne do różnego rodzaju środki konserwujące, które zachowują swoje właściwości w kontakcie z substancjami o odczynie kwaśnym i zasadowym. Wytwarzane są one najczęściej na bazie rozpuszczalników oraz olejów mineralnych lub odnawialnych