/Różnice pomiędzy baterią alkaiczną a zwykłą

Różnice pomiędzy baterią alkaiczną a zwykłą

Rozmiar, kształt i cena to tylko niektóre aspekty, w których mogą różnić się między sobą baterie. Różna może być także ich żywotność, a nawet bezpieczeństwo użytkowania. Najczęściej dzielimy baterie na zwykłe i alkaiczne, porównajmy zatem te dwa najpopularniejsze przenośne źródła energii.

Zwykła bateria

Mianem zwykłej baterii nazywamy coś, co w rzeczywistości nie jest baterią, ale ogniwem galwanicznym, czyli układem dwóch elektrod znajdujących się w elektrolicie – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego elektryk.pl. Energia takiego ogniwa powstaje w wyniku chemicznych reakcji między elektrodami i elektrolitem.

Ogniwa galwaniczne Leclanchégo, czyli zwykłe baterie, zbudowane są z grafitowej elektrody zanurzonej w tlenku manganu, który z kolei umieszczony jest w zbiorniku z pastą chlorku amonu. Całość obejmuje cynowy płaszcz. Najczęściej występują w postaci paluszków albo baterii płaskich.

Bateria alkaliczna

Zasada działania baterii alkaicznej nie różni się od pracy zwykłego ogniwa galwanicznego, natomiast odmienne są składniki wypełnienia. Elektrolitem w takiej baterii jest – w przeciwieństwie do ogniwa Leclanchégo – roztwór zasadowy, czyli właśnie alkaliczny. Elektrodę tworzy sproszkowany cynk i tlenek manganu, jednak w elektrolitu stosuje się wodorotlenek potasu.

Czy baterie alkaliczne są lepsze od zwykłych?

Najważniejszą przewagą produkowanych dziś baterii alkalicznych jest nawet czterdziestokrotnie dłuższa żywotność, a także mniejsze prawdopodobieństwo wylania się baterii po jej wyczerpaniu we wnętrzu urządzenia. Baterie alkaliczne również występują w postaci paluszków, a rozpoznamy je po oznaczeniach LR03, LR6, LR12 lub LR20.

Porównanie baterii zwykłej i alkalicznej

Baterie alkaliczne są niewątpliwie droższe od zwykłych ogniw galwanicznych, jednak w tym przypadku warto dopłacić. Kolejną zaletą ogniw alkalicznych jest większa odporność na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury oraz możliwość znacznie dłuższego przechowywania bez ryzyka wylania elektrolitu.

Bez względu na dokonany wybór, zawsze należy pamiętać, że zarówno ogniwo galwaniczne, jak i bateria alkaiczna są ogniwami jednorazowego użytku.