/Jakie są rodzaje porcelany?

Jakie są rodzaje porcelany?

Porcelanowe naczynia zawsze zachwycają swoim urokiem i dodają uroku pomieszczeniu lub mieszkaniu czy też domu, w którym się znajdują. Wiążą się z dobrym gustem gospodarza oraz jego statusem majątkowym. Porcelanowe zastawy często stanowią cenną, rodzinną pamiątkę. Kojarzone z delikatnością i elegancją, ale to przeświadczenie jest mylne. Porcelana znajduje zastosowanie również w takich branżach, jak: elektrotechnika, budownictwo i medycyna.

Porcelanowa zastawa wizytówką gospodarza

Jeszcze około wieku temu porcelanowa zastawa świadczyła w dużej mierze o zamożności gospodarza domu. Dania podawane w naczyniach z dobrej jakości materiału tego typu miały swój smak i swego rodzaju otoczkę. Obecnie bez porcelanowych wyrobów nie sposób sobie wyobrazić kawiarnie, restauracje i większość prywatnych domów. Z porcelany tworzy się zarówno produkowane masowo egzemplarze, jak i finezyjne dzieła sztuki – dzbanki, filiżanki, talerze oraz lalki.

Porcelana jest rodzajem ceramiki wynalezionej w Chinach w VII w. Jest wytwarzana z połączenia kaolinu (mieszanki glinki porcelanowej), kwarcu i skalenia. Stosunek ilościowy tych minerałów oraz temperatura wypalania decydują o właściwościach finalnego produktu, dlatego wyróżniamy dwa rodzaje porcelany – twardy oraz miękki – wyjaśnia ekspert z firmy DUO Sp. z o.o., która jest importerem i dystrybutorem porcelany z całego świata.

Porcelana miękka i twarda

Porcelana twarda wyróżnia się większą zawartością kaolinu – z tego powodu wypalana jest w wyższej temperaturze (1350-1460°C). Jest ona z reguły wytwarzana na kontynencie europejskim. Rozkład poszczególnych minerałów wynosi około:

  • 40-60% kaolinu,
  • 20-30% kwarcu,
  • 20-30% skalenia.

Tego typu porcelana wyróżnia się wyjątkową bielą oraz prześwitami i jest stosowana do wyrobu galanterii i zastawy stołowej. Jest pokryta ponadto szkliwem skaleniowo-wapieniowym.

Porcelana miękka posiada mniejszą wytrzymałość mechaniczną i gorsze właściwości. Ma to związek z niższą zawartością glinki porcelanowej. Niemal zawsze jest to porcelana pochodząca z Chin. Wypalana jest w niższej temperaturze (1280-1320°C), a proporcje jej składników wynoszą:

  • 25-40% kaolinu,
  • 30-35% kwarcu,
  • 25-40% skalenia.

W poszukiwaniu ekskluzywnej zastawy stołowej można trafić również na porcelanę kostną, która jest szczególną odmianą porcelany miękkiej, znaną jako Bone China. W jej składzie w miejsce kwarcu używa się popiołu uzyskanego przez spalenie kości bydła. Składniki rozkładają się zatem trochę inaczej: około 25% kaolinu, około 25% skalenia i około 50% popiołu kostnego, co daje bardzo wytrzymały mechanicznie, lekki produkt, o cienkich ściankach i barwie od śnieżnobiałej aż do niemal beżowej.