/Segregowanie śmieci i odpady niebezpieczne, czyli co jest czym?

Segregowanie śmieci i odpady niebezpieczne, czyli co jest czym?

Od kilku lat w naszym kraju obowiązkowe jest segregowanie śmieci. Zabronione jest wyrzucanie wszystkich śmieci do jednego pojemnika. Za nie pilnowanie tego może nam grozić podwyższenie comiesięcznych rachunków, a nawet mandaty.

 

Poza standardowymi śmieciami, które każdy z nas każdego dnia produkuje we własnym domu, czyli papieru, plastiku i szkła, istnieje jeszcze jedna, bardzo specyficzna kategoria śmieci. Są to śmieci niebezpieczne. Co się do nich zalicza i jak radzić sobie z takimi odpadami?

 

Niebieskie, zielone i żółte kontenery

Każdy kolor kontenera przypisany jest do kategorii odpadów. Niebieskie pojemniki są na papier, żółte na plastik i metale, a zielone na szkło. Ponadto istotny jest również kontener szary lub czarny, gdzie wyrzucamy tak zwane odpady zmieszane. Każdy z pojemników ma także inny czas wywozu nieczystości. Ministerstwo środowiska prowadzi także od lat edukacje w tym kierunku, które zadaniem jest wyuczenie nawyków segregacji i prawidłowego wyrzucania śmieci. Co jednak robić z odpadami niebezpiecznymi?

 

Odbiór odpadów niebezpiecznych – co nimi jest?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś, czego właśnie chcemy się pozbyć, jet odpadem niebezpiecznym. Wyrzucając stary telewizor, klasyfikujemy go jako plastik i metal i tym sposobem ląduje właśnie w żółtym pojemniku. Podobnie z telefonami, czy pralkami. Niestety, jest to bardzo błędne założenie. Elektronika, w tym głównie telefony, telewizory, lodówki i pralki, zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Dlaczego? Ze względu na materiały i środki użyte do ich produkcji, które na skutek rozkładu są szkodliwe dla środowiska. Dlatego przed wyrzuceniem lodówki, należy wezwać firmę, która zajmuje się wywożeniem odpadów niebezpiecznych i się umówić na odbiór.

 

Po kontakcie telefonicznych dyspozytor ustala termin, po czym następuje odbiór odpadów niebezpiecznych, w tym przypadku lodówki. Firma podpisuje z nami umowę, która stanowi zabezpieczenie i gwarant dla obu stron, a także zapewnienie, że śmieci trafią w odpowiednie miejsce. W chwili przekazania śmieci do firmy, to na jej barkach spoczywa odpowiedzialność. Odbiór śmieci niebezpiecznych, może odbywać się zarówno następnego dnia, jak i po kilku tygodniach. Wszystko zależy od tego, jak wiele zgłoszeń ma dana firma w okolicy. Dlatego warto pomyśleć o tym w odpowiednim czasie, aby ewentualnie przechować lodówkę w domu. Nie wolno elektroniki wystawiać do śmietników.