/Składowanie pionowe w magazynach
Składowanie pionowe w magazynach

Składowanie pionowe w magazynach

Sprawnie funkcjonujący magazyn to gwarancja zachowania bezpieczeństwa. Poza tym eliminuje stratne przestoje. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio rozplanować składowanie towarów. Przede wszystkim wpływ na działanie magazynu ma wytypowanie właściwych regałów. Rzutuje to na efektywność wykorzystania dostępnej przestrzeni. Coraz częściej wybieranym sposobem jest więc składowanie pionowe. Co warto o nim wiedzieć?

Składowanie pionowe w magazynach – czy warto?

Jednym z najpopularniejszych sposobów układania towarów jest składowanie pionowe. Tak naprawdę zapewnia ono maksymalizację miejsca w magazynie. Zazwyczaj przedsiębiorcze osoby, które mają swoje składy, wykorzystują dzięki temu nawet 80% dostępnej przestrzeni pionowej.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie dość, że oszczędzasz bardzo dużo miejsca w magazynie, to jeszcze wpływasz na optymalizację dróg. Urządzenia magazynowe, w tym np. wózki widłowe, również muszą sprawnie poruszać się na tej przestrzeni. Dlatego im więcej pionowego jej wykorzystania, tym większe możliwości. Jak mówi specjalista z firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia „PW” Sp. z o.o. ma to przede wszystkim wpływ na skracanie realizowanych operacji, a co za tym idzie, ograniczenie kosztów użytkowania maszyn.

Skuteczna rozbudowa magazynu w pionie jest nie tylko wygodna, ale także wpływa na pojemność i wydajność takiej placówki. W dodatku, jeśli jesteś posiadaczem niezbyt szerokiego pomieszczenia, możesz składować nawet ogromne ilości towaru ku górze.

Składowanie pionowe w magazynach – regały

Jak wiadomo, aby efektywnie składować towar w pionie, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich regałów i pojemników. Dobrze dobrane, umożliwiają zagospodarowanie nawet 85% powierzchni magazynowej.

Składowanie pionowe przebiega sprawnie np. z zastosowaniem regałów wjezdnych. Dzięki temu wózki widłowe bez problemu mogą poruszać się między nimi, a obsługa towarów odbywa się z jednej strony.

Zdarza się, że oprócz pionowego składowania w magazynach konieczne jest układanie w pionie konkretnych towarów. W tym przypadku niezawodne są regały wspornikowe, które świetnie odnajdują zastosowanie w składowaniu elementów dłużycowych, w postaci ciężkich rur, belek czy listew drewnianych. Zazwyczaj takie regały mocuje się do ściany. Dzięki temu przechowywanie towarów jest w pełni bezpieczne z użyciem stabilnych blokad. To doskonałe rozwiązanie w przypadku przedmiotów o długościach ponadstandardowych, które bywają naprawdę problematyczne w magazynach. Takie regały są też przystosowane do dużych ciężarów oraz zabezpieczone przed przewróceniem.