/W jaki sposób usunąć tapetę i fototapetę

W jaki sposób usunąć tapetę i fototapetę

Masz na ścianie tapetę lub fototapetę, ale znudziła Ci się i chcesz nieco odświeżyć wystrój wnętrza? A może dopiero rozważasz ozdobienie mieszkania właśnie w taki sposób, ale obawiasz się, że usunięcie tapety będzie niełatwe i kłopotliwe? Poniższy artykuł dowodzi, że nie ma się czego bać. W niektórych sytuacjach wystarczy tylko trochę cierpliwości i wody, a tapety i fototapety można wymieniać, kiedy tylko ma się na to ochotę!

Dokładny czas trwania procesu, jakim jest usuwanie tapet i fototapet, zależy zasadniczo od tego, z jakim rodzajem tapety mamy do czynienia, ile było jej warstw, a także w jaki sposób ściana została przygotowana do jej nałożenia. Z takiej dobrze oczyszczonej i zagruntowanej tapeta powinna odchodzić jak marzenie.

Przygotowanie

Zanim jednak przystąpimy do całego przedsięwzięcia, konieczne jest wcześniejsze zabezpieczenie danego pomieszczenia. Ze ścian należy usunąć wszelkie gwoździe, kołki i inne tego typu przedmioty. Na listwy przyścienne, gniazdka elektryczne i przełączniki dobrze jest nałożyć taśmę maskującą, a na podłogę i meble – folię. Ochroni to je nie tylko przed wilgocią, ale przede wszystkim przed pyłem, który może się unosić ze ściany.

Na sucho i na mokro

Teoretycznie można usunąć tapetę zwykłą szpachelką, podważając ją w wybranym górnym rogu pomieszczenia i zeskrobując. – Jest to jednak wyjątkowo trudne i czasochłonne, łatwo o uszkodzenie ściany szpachelką, a poza tym prawdopodobnie i tak pozostanie na niej sporo fragmentów, które trzeba będzie namoczyć i dopiero później zdrapać – przestrzega specjalista ze sklepu z tapetami Kraina Barw.

Lepiej więc od razu namoczyć tapetę i poczekać chwilę (od kilku minut do mniej więcej kwadransa), aż klej się rozpuści, a tapeta zacznie odpadać od ściany. Ciepłą wodę można nakładać gąbką bądź pędzlem, lub używając spryskiwacza. Można też dodać do niej trochę mydła malarskiego albo 10-procentowego octu, dzięki czemu tapeta odejdzie z jeszcze większą łatwością. Ściągając ją, warto wspomóc się szpachelką, którą usuniemy również ewentualne pozostałości ze ściany.

Różne rodzaje tapet

Powyższy sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tapet i fototapet papierowych oraz flizelinowych. W zależności od technologii produkcji tych ostatnich może się zdarzyć tak, że na ścianie zostanie warstwa flizeliny. Nie należy się tym specjalnie przejmować, tylko wykorzystać to jako podkład do położenia nowej tapety. Najtrudniej usunąć tapety winylowe (z założenia odporne na działanie wody) oraz te z włókna szklanego, które często odchodzą od ściany wraz z tynkiem. W tym przypadku najlepiej użyć nie wody, ale specjalnego środka do usuwania tapet. Można go kupić w sklepie z tapetami albo artykułami malarskimi bądź budowlanymi.

Zakończenie

Na samym końcu, kiedy ściana już całkiem wyschnie, trzeba przetrzeć ją papierem ściernym (np. naciągniętym na pacę) i dla świętego spokoju jeszcze raz umyć wodą. Po kolejnym wyschnięciu ściana jest gotowa do nałożenia nowej warstwy tapety czy fototapety, bądź ewentualnego pomalowania.