/Sterowanie suwnicami w systemach informatyki przemysłowej
Sterowanie suwnicami

Sterowanie suwnicami w systemach informatyki przemysłowej

Przewodowe sterowanie suwnicami w przemyśle jest nadal praktykowane, aczkolwiek coraz większą popularnością cieszą się systemy bezprzewodowe. Rozwiązanie to ma wiele zalet w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, ale też zmniejszenia kosztów pracy czy jakości jej wykonania. Co warto wiedzieć na temat sterowania suwnicami w systemach informatyki przemysłowej? Czy mają jakieś wady?

Bezprzewodowe sterowanie suwnicami

System bezprzewodowego sterowania suwnicami składa się z dwóch elementów: odbiornika, do którego prawidłowego działania, potrzebne jest zewnętrzne źródło energii elektrycznej, oraz nadajnika, który może być zasilany baterią. Zaprojektowane systemy zapewniają nie tylko bezproblemową obsługę urządzeń, ale też bezpieczeństwo w trakcie obsługiwania suwnic. Stąd też większość z nich jest wyposażonych w przycisk bezpieczeństwa STOP oraz klucz chroniący przed niepowołanym użyciem. Ważne jest ich właściwe dopasowanie do urządzenia i pełniących przez niego funkcji, zgodnie z dostępnym wyposażeniem.

Bezprzewodowe rozwiązania dostępne są w dwóch wariantach: na przycisk i manipulatorowym. Ten pierwszy sprawdzi się w przypadku urządzeń umożliwiających jedynie przenoszenie ładunków. Z kolei drugie rozwiązanie zalecane jest, gdy niezbędne jest zapewnienie maksymalnej precyzji.

System zdalnego monitorowania

Coraz więcej przedsiębiorstw oferuje systemy sterowania oparte na nowoczesnych technologiach oraz usługi automatyki przemysłowej. Jedną z nich jest firma PIAZAP, która przygotowała kompleksowe rozwiązania. Ich propozycja pozwala na obsługę złożonych algorytmów sterowania maszyną, linią czy też pełną instalacją produkcyjną. Najważniejszą zaletą jest jednak indywidualne dopasowanie rozwiązania do systemu.

Oferta firm działających w tym sektorze obejmuje różne rozwiązania z zakresu systemów sterowania, w tym:

  • sterowniki PLC – urządzenia, które są wykorzystywane podczas automatyzacji procesów produkcyjnych i pozwalają na kontrolowanie pojedynczych maszyn bądź niewielkich instalacji,
  • system SCADA – nadrzędne rozwiązanie do sterowników PKC, które nie tylko odpowiada za nadzór i kierowanie procesami technologicznymi, ale też pozwala zebrać właściwe dane, wykonać wizualizacje czy też uruchomić alarm,
  • system sterowania rozproszonego DCS – składa się z kilku warstw – operatorskiej, procesowej oraz I/O. Ma moduły wejścia i wyjścia,
  • system ESD – odmiana sterowników PLC, niezwykle niezawodna, pozwalająca na bezpieczne zatrzymanie urządzeń czy procesów w momencie wystąpienia sytuacji awaryjnej.

Z uwagi na tak dużą różnorodność każde przedsiębiorstwo może uzyskać system sterowania dopasowany do specyfiki prowadzonych działań.

TAGS: