/Sztuka wyboru. Co wziąć pod uwagę przy wyborze akwarium i akcesoriów akwarystycznych?

Sztuka wyboru. Co wziąć pod uwagę przy wyborze akwarium i akcesoriów akwarystycznych?

Akwarystyka to inspirujące hobby, pozwalające na obserwację zwierząt wodnych w ich środowisku. Choć hodowla rybek akwariowych nie jest szczególnie zajmująca, wymaga nabycia odpowiedniego wyposażenia. O czym warto pamiętać przed zakupem akwarium i akcesoriów?

Mierz siły na zamiary

Podstawową zasadą przy kompletowaniu sprzętu akwarystycznego jest ustalenie własnych potrzeb i oczekiwań. Wiele osób dysponuje dużą kwotą pieniędzy na zakup akwarium, jednak nie posiada żadnego doświadczenia w hodowli ryb. W takim wypadku powinniśmy rozważyć, czy zakup dużego zbiornika rzeczywiście się nam opłaca. Nie jest sztuką wydać majątek na bogato wyposażone akwarium, o które nie będziemy potrafili należycie zadbać. Podstawa to zgromadzenie odpowiedniego zasobu wiedzy na temat hodowli ryb i pielęgnacji roślin akwarystycznych. Naszym pierwszym wydatkiem powinien być zatem… zakup książki, w której doczytamy wszystkie najważniejsze informacje. Podstawową wiedzę można też zdobyć w internecie np. na stronach forów akwarystycznych lub chociażby poprzez wyszukanie odpowiednich filmów instruktażowych doświadczonych akwarystów.

Jakie akwarium? Jakie akcesoria?

Osoby nieobeznane z akwarystyką powinny dokonać ostrożnego wyboru. Przy pierwszym zakupie optymalnym okaże się akwarium 25-litrowe z pełnym wyposażeniem, wbudowaną pokrywą i filtracją. Zakup takiego zestawu to koszt rzędu 200 złotych. Jeżeli mamy więcej doświadczenia, możemy nabyć zbiornik i akcesoria osobno. Wówczas, w nieco wyższej cenie zbudujemy ciekawe akwarium o pojemności 70 litrów. To wystarczająca objętość do trzymania sporego stadka rybek.

Do podstawowych elementów zaopatrujących akwarium należą filtr, grzałka, pokrywa i oświetlenie. Nie możemy też zapomnieć o akcesoriach, takich jak siatka do łapania ryb czy wężyk do spuszczania wody – tłumaczy właściciel firmy AQUA-LIGHT, dystrybutora oświetlenia akwarystycznego z Gostynina. Jeśli zabawa nam się spodoba, zawsze możemy dokupić kolejne zbiorniki. W sprzedaży znajdziemy modele nawet ponad 200-litrowe, ze specjalnie dopasowanymi szafkami i oświetleniem LED.

Inne elementy wyposażenia akwarium

Poza akwarium i akcesoriami musimy pamiętać o zakupie podłoża, w którym posadzimy rośliny. Przykładowo orientacyjny koszt żwiru to około 3 złote za 2 kilogramy, przy czym do dużych akwariów 200-litrowych wystarczy 40 kilogramów. Wydatek nie jest kolosalny, choć oczywiście zwiększa się wraz z powierzchnią zbiornika. Zależnie od biotopu akwarium, warto posadzić różnorodną roślinność. Dzięki temu ryby będą czuły się bardziej komfortowo. Najlepiej zainwestować w rośliny proste w hodowli, które łatwo się rozrastają.

Rybki akwariowe

Kiedy akwarium jest gotowe do użytku, możemy zająć się tym co najważniejsze – zakupem rybek. Można odwiedzić pobliski sklep zoologiczny, ale najlepiej udać się na giełdę akwarystyczną i kupić rybki bezpośrednio od hodowców lub – gatunki egzotyczne – od importerów. Za najtańsze rybki będziemy musieli zapłacić około 3 złote od sztuki. Dorosłe okazy mniej popularnych gatunków potrafią być jednak o wiele droższe. Niektóre unikalne odmiany – np. sumy, płaszczki czy importowane glonojady – mogą być wyceniane nawet powyżej 200 złotych!

Utrzymanie najdroższych egzemplarzy to nie lada wyzwanie, dlatego nie warto porywać się na ich zakup bez fachowej wiedzy. Na początku lepiej zainwestować w rybki popularne i młodsze, gdyż posiadają one większe zdolności adaptacyjne – podsumowuje Aleksander Warwocki, właściciel sklepu AQUA-LIGHT.