/Technologie stosowane w logistyce kontraktowej
logistyka kontraktowa

Technologie stosowane w logistyce kontraktowej

Logistyka kontraktowa obejmuje działania prowadzone na terenie magazynów, w których przedsiębiorcy składują swoje towary. Tak przynajmniej wynika z definicji logistyki kontraktowej, którą nowoczesne firmy logistyczne starają się sukcesywnie rozwijać, oferując nowe, kompleksowe usługi z zakresu magazynowania oraz przygotowania towarów do dystrybucji. Jakie technologie znajdują zastosowanie w logistyce kontraktowej?

Czym zajmuje się logistyka kontraktowa?

Działania z zakresu logistyki są niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Z usług firm logistycznych korzystają zarówno producenci, jak i dystrybutorzy różnych towarów, które muszą być składowane i dostarczone z punktu A do punktu B. Logistyka kontraktowa polega nie tylko na przyjęciu towarów na magazyn oraz ich prawidłowym składowaniu. Podążając za zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorców, nowoczesne firmy logistyczne oferują dodatkowe usługi, w których ogromną rolę odgrywają nowoczesne technologie. Obecnie logistyka kontraktowa obejmuje szereg procesów związanych z przyjęciem, magazynowaniem oraz dostarczaniem towarów do klientów.

– „Logistyka kontraktowa pozwala na uniknięcie problemów z samodzielnym magazynowaniem towarów. Jest ona sporym ułatwieniem dla mniejszych i większych przedsiębiorców, którzy nie muszą już samodzielnie zarządzać wynajmowanym magazynem. Profesjonalne i kompleksowe zarządzenie procesem dostaw ułatwia prowadzenie działalności i pozwala podołać oczekiwaniom klientów wymagających sprawnego dostarczenia im zamówionych towarów, które często znajdują się w znacznie oddalonych od siebie magazynach” – wyjaśnia ekspert z Centrum Logistycznego DMT z Pruszkowa.

Jakie nowoczesne rozwiązania wykorzystuje logistyka?

Szereg działań z zakresu logistyki kontraktowej wymaga wsparcia nowoczesnych technologii, które pozwalają usprawnić i optymalizować procesy mające na celu przyjęcie towarów na magazyn, ich prawidłowe składowanie, dalszą dystrybucję oraz sprawowanie kontroli nad zapasami magazynowymi.

Najczęściej wykorzystywane nowoczesne technologie w przypadku logistyki kontraktowej to m.in.:

  • systemy informatyczne pozwalające na optymalizację procesu zarządzania magazynem,
  • pionowe i poziome, nowoczesne urządzenia transportowe, które skracają czas niezbędny do umieszczenia towaru w przeznaczonej dla niego części magazynu,
  • zaawansowane technologicznie terminale sterujące,
  • kolektory danych
  • oraz urządzenia wykorzystywane do pakowania towarów.

TAGS: