/Zastosowanie inhibitorów korozji
inhibitor korozji

Zastosowanie inhibitorów korozji

Inhibitor korozji jest produktem, którego zadaniem jest hamowanie procesu niszczenia materiałów różnych instalacji. Tworzy warstwę ochronną i zmniejsza szybkość postępowania korozji. Inhibitory korozji mają bardzo szerokie zastosowanie – są wykorzystywane na przykład w układach parowych, układach wody chłodzącej, czy układach wody kotłowej. Co warto o nich wiedzieć?

Różne produkty o różnym zastosowaniu

Na rynku dostępnych jest wiele inhibitorów korozji, które dedykowane są konkretnym układom. W naszym artykule przyjrzymy się kilku inhibitorom korozji firmy GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA ze Szczecina. Pierwszy produkt, który przyciągnął naszą uwagę, to ESC R 23 L. Służy do konserwacji zamkniętych układów wody kotłowej i chłodzącej, który jest silnie rozpraszającym związkiem chemicznym, kontrolującym pH. Sprawdza się zarówno w zamkniętych obiegach kotłowych, jak i układach chłodniczych. Podobne działanie ma inny środek, będący mieszaniną organicznych i nieorganicznych inhibitorów korozji, ESC R 26L, który z kolei świetnie sprawdza się w zamkniętych układach gorącej i zimnej wody, konkretniej w układach zawierających aluminium. Do stosowania w układach chłodniczych i przemysłowych obiegach wodnych dedykowany jest inhibitor korozji ESC CW 874L, który zapewnia skuteczną ochronę osadową i antykorozyjną. W zamkniętych i otwartych instalacjach grzewczych i chłodniczych sprawdzi się organiczny produkt ENVIROCOOL ESCORR 288 – jest on przeznaczony do układów, których konstrukcje zawierają mosiądz i miedź; gdzie układy uzupełniane są wodą o średniej twardości, a także wodą zmiękczoną. Do układów, które również zawierają mosiądz i miedź, lecz są wypełniane wodą o dużej twardości ogólnej i wapniowej, lepszy będzie produkt o nazwie ESC 275. Jak widzimy, rozwiązań jest wiele. Produkty są tworzone pod konkretne układy, z konkretnych materiałów, uzupełniane wodą o różnej twardości.

Charakterystyka inhibitora korozji

Wymienione przez nas produkty mają oczywiście zróżnicowaną charakterystykę – my na przykładzie drugiego wskazanego inhibitora korozji postaramy się opowiedzieć, co właściwie w inhibitorze korozji powinno być dla nas istotne. Zależy nam oczywiście przede wszystkim na działaniu preparatu: w przypadku naszego przykładowego produktu do ochrony antykorozyjnej układów wody gorącej i zimnej zawierających aluminium, możemy liczyć na wpływ polimerów – są czynnikiem rozpraszającym, zapobiegającym osadzaniu szlamu oraz cząstek osadu w układzie. Produkt pozwala utrzymać właściwe pH i zapewnia ochronę antykorozyjną na powierzchni metalu; dodatkowo produkt jest również świetnym środkiem oczyszczającym i spłukującym. To bursztynowa ciecz o wartości pH 11-12, produkt całkowicie rozpuszczalny w wodzie, usuwający szczątkową twardość wapniową w wodzie. Reguluje poziom zasadowości. Warto też dodać, że produkt pozwala zachowywać efektywną wymianę energii. Czy warto stosować inhibitory korozji? – Po zapoznaniu się z powyższym odpowiedź nie może być inna niż oczywiście!