/Zbiorniki na benzynę. Jakie standardy muszą spełniać?
zbiorników Emiliana Serbatoi

Zbiorniki na benzynę. Jakie standardy muszą spełniać?

Benzyna jest wciąż powszechnie wykorzystywanym paliwem do zasilania maszyn spalinowych i rozmaitych pojazdów rekreacyjnych. Silniki spalinowe na benzynę używane są m.in. w urządzeniach takich jak kosiarki, piły i inne narzędzia gospodarskie, a także w napędach quadów, motorówek czy motorowerów. Choć bardzo przydatna, benzyna jest też substancją niebezpieczną, dlatego przy jej magazynowaniu należy zachować szczególne środki ostrożności.

Wszędzie tam, gdzie na co dzień wykorzystywane są silniki wysokoprężne, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest hurtowy zakup benzyny i składowanie jej w odpowiednio przygotowanych zbiornikach. W zależności od potrzeb, klienci mogą wybierać zbiorniki o różnej pojemności, a także pojemniki mobilne. Oczywiście nie każdy zbiornik nadaje się do przechowywania benzyny. Jakie standardy musi więc spełniać?

Wymagania dla zbiorników na benzynę

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze zbiornika, w którym mamy zamiar przechowywać benzynę, jest materiał, z którego został on wykonany. Tworzywo nie może wchodzić w niebezpieczne reakcje chemiczne z benzyną, ani ulegać uszkodzeniu w wyniku oddziaływania tej substancji. Zbiornik na benzynę musi być wytrzymały i dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami z zewnątrz. Jego konstrukcja również musi być dopasowana do warunków, w jakich będzie używany.

„Ze względu na wysoką toksyczność i łatwopalność benzyny oraz jej oparów, bardzo ważne jest by zbiornik był szczelny. Zarówno wydostawanie się substancji poza zbiornik, jak i przedostawanie się do jego wnętrza zanieczyszczeń z zewnątrz, może stanowić poważne zagrożenie” – ostrzega ekspert z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

Wszystkie naczynia, w których składowana jest benzyna, muszą być odpowiednio oznakowane. Na zbiornikach wymaga się po pierwsze identyfikacji: benzyna, po drugie – znaków ostrzegawczych: F+ (produkt skrajnie łatwopalny), T (produkt toksyczny) oraz N (produkt groźny dla środowiska).

Szukając naczynia do magazynowania benzyny warto zwrócić uwagę na ofertę zbiorników Emiliana Serbatoi. Producent proponuje szeroką gamę bezpiecznych pojemników mobilnych o różnych pojemnościach. Większe, o pojemnościach 220-440 litrów można transportować na stację benzynową na pojeździe (załadunek umożliwia dno przystosowane do transportu wózkiem widłowym). Mniejsze, o pojemnościach 55-110 litrów wyposażone są w koła i wygodne uchwyty, dzięki czemu możliwe jest ręczne dostarczenie paliwa w dowolne miejsce na terenie gospodarstwa czy przedsiębiorstwa.

Pomieszczenia do przechowywania zbiorników z benzyną

Pomieszczenia służące do przechowywania pojemników z benzyną muszą być przygotowane zgodnie z przepisami dotyczącymi magazynowania cieczy łatwopalnych, chłodne i dobrze wentylowane, wyposażone w instalacje elektryczną w wykonaniu przeciwwybuchowym. Zbiorniki zawsze muszą być szczelnie zamknięte i przechowywane w pozycji pionowej, z daleka od wszelkich źródeł ciepła i zapłonu. Pojemniki z benzyną należy też chronić przed oddziaływaniem promieni słonecznych i wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.