/Zmiany w ustawie recyklingu elektroniki
skup złomu

Zmiany w ustawie recyklingu elektroniki

Zużytą, bądź niepotrzebną już lodówkę, albo kuchenkę mikrofalową można oddać na skup złomu.

Już od pewnego czasu nie dozwolone jest wyrzucanie na śmietnik zniszczonego sprzętu, takiego jak odkurzacz, czajnik, czy telewizor. Na każdym spośród tychże urządzeń umieszczono informujący nas o tym specjalny znak z przekreślonym koszem. Możemy zanieść je z powodzeniem do sklepu, niemniej wyłącznie pod warunkiem, że kupimy tam nowy sprzęt. Drugą opcją jest sprawdzenie, czy w naszej gminie organizowane są punkty zbiórki.

Możemy odwiedzić także skup złomu

Według znowelizowanej ostatnio ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym każdy takiego typu sprzęt można zupełnie legalnie oddać do skupu złomu. Jeżeli oczywiście wybrany przez nas punkt został wpisany do rejestru firm zajmujących się zbieraniem zużytego sprzętu.

Dla konsumenta przewidziano także inna możliwość pozbycie się starego ekspresu do kawy, czy zużytego video. Swoją zużytą elektronikę można także zostawić w punkcie napraw sprzętu RTV i AGD.

Opłata za recykling

Zgodnie z nową ustawą każdy sklep ma obowiązek poinformować swoich klientów o wysokości opłaty recyklingowej. Jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza dla kupujących.

Jakie będą obowiązki przedsiębiorców ?

Zmiany nastąpią także po stronie przedsiębiorców. Jak dotąd firmy miały obowiązek składania Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska kwartalnego sprawozdania o zużytym elektronicznym i elektrycznym. Teraz mogą to robić stosunkowo rzadziej, bowiem wyłącznie raz do roku.

Dla podmiotów, które zajmują się wprowadzaniem sprzętu na rynek znacznemu obniżeniu ulegną opłaty za zarejestrowanie w GIOŚ. Ich wysokość będzie oscylowała w przedziale od 50 złotych do 4000 złotych. Opłata będzie uzależniona chociażby od osiąganego przez przedsiębiorcę obrotu netto.

Niemniej jednak nie w każdej dziedzinie własnej działalności przedsiębiorca będzie miał pewne udogodnienia. Chodzi tutaj głównie o tak zwaną opłatę produktową. Mają zostać wprowadzone minimalne poziomy dotyczące zbierania niepotrzebnego już sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Do opłaty zobowiązani będą przede wszystkim ich producenci, jak i importerzy.