/Co zrobić, żeby przedłużyć żywotność metalowych konstrukcji?

Co zrobić, żeby przedłużyć żywotność metalowych konstrukcji?

Konstrukcje metalowe kojarzą nam się przede wszystkim ze stalą – i słusznie. Wznosimy stalowe szkielety budynków mieszkalnych, hal przemysłowych i mostów, choć te ostatnie coraz częściej zastępowane są konstrukcjami z żelbetu i kablobetonu. Wytrzymałość stali jest bardzo wysoka, podobnie jak jej trwałość, o ile konstrukcja zostanie wcześniej odpowiednio zabezpieczona. Jedną z metod zabezpieczania elementów metalowych jest galwanizacja, którą omówimy w naszym artykule.

Technologia – na czym polega galwanizacja?

Galwanizacja wciąż uznawana jest za nowoczesną technologię, która wykorzystywana jest we współczesnym przemyśle. Technologia ta wykorzystuje zjawisko elektrochemiczne, które powoduje osadzanie się metalu pod wpływem prądu płynącego między elektrodami. Metal, który ma stanowić zabezpieczenie danego elementu, osadza się bardzo równomiernie, dlatego warstwa ochronna nie ma zgrubień, czy miejsc nieodpowiednio zabezpieczonych. Główna zaleta tego procesu? – Docieramy nawet do trudno dostępnych szczelin, do których nie dotarlibyśmy, próbując zabezpieczyć element warstwą lakieru. Dzięki wykorzystaniu kąpieli galwanicznej możemy pokrywać powierzchnię jednego metalu warstwą innego. Sprawdza się to nie tylko w przemyśle ciężkim, na przykład do zabezpieczania elementów barierek przy schodach. Nowoczesna technologia galwanizacji służy również do dekorowania elementów drobnych, takich jak klamki, czy elementy ozdobne lamp. Galwanizacja to między innymi chromowanie, niklowanie, czy nawet pozłacanie.

Zalety procesu galwanizacji

Proces galwanizacji wykorzystuje się nie tylko do produkcji elementów konstrukcyjnych, czy dekoracji wnętrz. Pozwala również na tworzenie części narzędzi, czy maszyn. Proces ten jest niezwykle wydajny, a do tego skuteczniej zabezpiecza przedmioty i elementy konstrukcji przed korozją, niż lakier. Do zabezpieczania stali przed korozją stosuje się przede wszystkim cynk – mówi nam przedstawiciel firmy Galwmet z Wrocławia. To materiał o najbardziej antykorozyjnych właściwościach obok złota. Trudno jednak wyobrazić sobie pozłacaną barierkę na balkonie w domu przeciętnego Nowaka. Chrom natomiast doskonale zabezpiecza poszczególne elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi, stąd właśnie pomysł na chromowane felgi samochodowe. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, by przepływ prądu przez dany przedmiot był większy, wykorzystuje się powłoki miedziowe. Proces galwanizacji ma zatem bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach.