/Charakterystyka powietrznych pomp ciepła

Charakterystyka powietrznych pomp ciepła

Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym sposobem na ogrzewanie domu i każdego innego budynku było zastosowanie paliw kopalnych. Dzisiaj nie jest to jedynie stosowana metoda, coraz większym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła. Służą nie tylko ogrzewaniu, ale również chłodzeniu, a co najważniejsze – wykorzystują odnawialne źródła energii.

Czym jest powietrza pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to system korzystający z ogólnie dostępnego źródła, jakim jest powietrze. Powietrze jest jednym z odnawialnych źródeł energii, którego główną zaletą jest możliwość obniżenia emisji dwutlenku węgla – mówi nasz rozmówca z firmy Gresan. To bardzo istotne w dzisiejszym świecie, kiedy środowisko i tak jest narażone na zanieczyszczenie, któremu ciężko jest przeciwdziałać.

W jaki sposób działa powietrzna pompa ciepła?

Działanie powietrznej pompy ciepła polega na pobieraniu ciepła z zewnątrz, a następnie konwertowaniu go na ciepło służące do ogrzania domu. Ciepło może być wykorzystywane do ogrzewania kaloryferów, do systemów podłogowych, jak też do otrzymywania ciepłej wody, bez której trudno byłoby nam na co dzień funkcjonować. Zanim pozyskane ciepło będzie mogło być wykorzystane, musi przejść przez sprężarkę, gdzie jest transportowane do kolejnych układów.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Zastosowanie powietrznych pomp ciepła ma wiele zalet, nie jest to jedynie ograniczenie wydzielania dwutlenku węgla. Zastosowanie tych urządzeń pozwala znacznie zmniejszyć rachunki, a na zainstalowanie systemu można uzyskać dofinansowanie. Wystarczy prześledzić aktualne programy dofinansować i sprawdzić, czy będą nam przysługiwać dodatkowe pieniądze. Ponadto, powietrzne pompy ciepła są niezależne od innych źródeł energii, dlatego nie wymagają podpisania umów z dostawcami. Są również łatwe w konserwacji i będą nam służyć przez długie lata.