/Czym jest trądzik?
trądzik

Czym jest trądzik?

Z przypadłością jaką jest trądzik, walczy bardzo duże grono, z reguły młodych osób, w okresie dojrzewania. Jest to przewlekła choroba gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Objawia się w formie, często ropnych wykwitów skórnych, a także zaskórników. W większości przypadków występuje na twarzy, ale zdarza się także, że krostki pojawiają się, też na plecach, głownie ramionach, a także w innych miejscach na ciele.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Do najczęstszych należą:
• Uwarunkowania genetyczne, czyli nadmierna produkcja łoju, a także dzieci, których rodzice chorowały na trądzik, są najbardziej narażone na jego powstanie
• Okres dojrzewania, spowodowany zwiększoną aktywnością hormonów
• Przyrost gruczołów łojowych

Jak leczyć trądzik?

Trądzik jest chorobą bardzo ciężką do wyleczenia i wymaga kilkumiesięcznej, a w skrajnych przypadkach, nawet kilkuletniej kuracji. Pierwszą ważną rzeczą jest przestrzeganie higieny osobistej. Stosowanie płynów i pianek do mycia twarzy. Nie wolno drapać, czy wyciskać ropnych krostek, bo można bardzo często przenieść chorobę w inne miejsca na twarzy. Przed myciem twarzy jak i po należy dokładnie umyć ręce.
Z reguły w większości przypadków trądzik, przebiega w łagodnej postaci i pomóc mogą miejscowe leki stosowane w monoterapii. Niestety, gdy zmiany się nasilają niezwłocznie należy skontaktować się z dermatologiem, który ustali odpowiednie leczenie. Z trądzikiem nie ma żartów, nieleczony odpowiednio doprowadza do nieodwracalnych zmian skórnych, które mogą oszpecić człowieka na całe życie.
Czasem w walce z trądzikiem pomocne jest zastosowanie kuracji antybiotykami, lub kuracja hormonalna. Zaleca się, też zabiegi, które pobudzą skórę do odnowy. Wtedy zmiany trądzikowe szybciej znikają, a skóra staje się bardziej gładsza. Popularnym, w tych czasach zabiegiem jest mikrodermabrazja, którą wykonują wykwalifikowane kosmetyczki, lub kosmetolodzy. Jest to zabieg bardzo polecany przez dermatologów, a także osoby, które zmagają się z tą przewlekłą chorobą.

TAGS: