/W czym „kranówka” jest lepsza od wody z butelki plastikowej?
kranówka

W czym „kranówka” jest lepsza od wody z butelki plastikowej?

Czy woda w butelkach plastikowych jest zdrowa? – coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie. Nic dziwnego. Istnieją badania, które wykazują, że woda butelkowana może nie zawierać tak wielu cennych dla zdrowia minerałów jak może się nam wydawać. Ponadto, niektóre z badań wskazują, że tworzywo, z którego wykonana jest butelka może nie być obojętne dla naszego zdrowia.

Trudno wyobrazić sobie zdrowy styl życia bez picia wody. Sięgają po nią wszyscy, którym zależy na dobrym zdrowiu. Doceniają ją nie tylko sportowcy i dietetycy. Woda wpływa na trawienie, uczestniczy w wielu kluczowych procesach m.in. metabolicznych, rozrzedza krew, wpływa na koncentrację i samopoczucie. Chroni też wiele narządów wewnętrznych, a nawet – przez nawilżanie błon śluzowych – zwiększa odporność. Dlatego tak wiele osób szuka sposobów na łatwy dostęp do wody pitnej.

Woda butelkowana – czy warto ją pić?

Woda butelkowana sprzedawana w sklepach to duża wygoda. Możemy ją kupić niemal w każdym sklepie (choć w czasie inflacji płacimy za nią coraz więcej), a po opróżnieniu butelki po prostu ją wyrzucić.

Woda butelkowana często reklamowana jest jako bogata w minerały i cenne dla zdrowia pierwiastki. Etykiety na niej umieszczone przedstawiają górskie krajobrazy i wskazują na źródła, z których jest wydobywana. By woda mogła być nazywana mineralną powinna zawierać w jednym litrze, według klasycznej definicji wody mineralnej, minimum 1000 mg składników mineralnych. Niestety, wiele wód – zwłaszcza źródlanych – nie spełnia tego kryterium. Pochodzą one ze złóż podziemnych i choć są czyste bakteriologicznie i nie mają szkodliwych składników, zawierają zbyt mało biopierwiastków.

Ponadto, okazuje się – jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku – że z butelki plastikowej mogą przedostawać się do wody cząsteczki mikroplastiku. Dotyczy to przede wszystkim butelek PET, zwłaszcza gdy są trzymane w wysokiej temperaturze – np. rozgrzanym samochodzie lub na plaży, a także gdy są myte, zgniatane czy używane wielokrotnie. Wówczas może dochodzić do uszkodzenia warstw plastiku. Jaki z kolei wpływ na zdrowie człowieka mogą mieć cząsteczki plastiku? Okazuje się, że mogą oddziaływać m.in. na układ hormonalny i płodność.

Czym zastąpić wodę butelkowaną?

Nietrudno znaleźć alternatywę dla wody z plastiku. Idealnym rozwiązaniem jest filtr do wody. Filtr przepływowy można zamontować już w punkcie poboru wody, dzięki czemu możemy czerpać smaczną wodę prosto z kranu, a na dodatek chronimy domowe sprzęty AGD przed działaniem kamienia. Filtry oczyszczają wodę ze związków chloru, a także z pestycydów, metali ciężkich i zanieczyszczeń mechanicznych takich jak drobinki rdzy czy piasku. Warto pamiętać, że „kranówka” również zawiera cenne dla zdrowia minerały. Znajdują się w niej m.in. magnez, wapń, sód i potas. Magnez i wapń wytrącają się z wody podczas gotowania i osadzają na dnie i ściankach czajnika. Dlatego też warto pić wodę filtrowaną, nieprzegotowaną. Szukasz filtra do wody? Duży wybór filtrów przepływowych i dzbanków z filtrem znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.