/Na czym polega formowanie artykułów gumowych metodą wtryskową

Na czym polega formowanie artykułów gumowych metodą wtryskową

Choć na rynku działają różne przedsiębiorstwa zajmujące się formowaniem artykułów gumowych i silikonowych, to nie każde z nich wykorzystuje do tego metodę wtryskową. Szkoda, bo niesie ona ze sobą wiele korzyści, a przede wszystkim umożliwia uzyskanie produktów najwyższej jakości. Wyjaśniamy na czym polega formowanie artykułów gumowych metodą wtryskową.

O metodzie

Metoda wtryskowa stosowana jest do formowania materiałów, m.in. z gumy. Cały proces produkcji polega na wtryskiwaniu gumy do wybranej formy. Jej wybór zależy od tego jaki efekt chce się uzyskać. Po upływie wymaganego czasu (zwanego czasem chłodzenia) tworzywo zastyga i przybiera formę tzw. wypraski.

Formowanie wtryskowe to cykliczny proces topienia masy tworzyw termoplastycznych i późniejsze wprowadzanie jej pod ciśnieniem do gniazda formy tworzącego wybrany kształt. Kiedy masa ulegnie schłodzeniu, całość wyjmowana jest z formy – tłumaczy ekspert z firmy Larkis.

Etapy procesu

Formowanie wtryskowe wykorzystuje się zwykle do produkcji masowej. Jest to stosunkowo nowa metoda produkcji części gumowych. Do głównych kroków tego formowania zaliczyć należy:

  • Zamykanie formy – wtryskarka złożona jest z trzech części podstawowych, a mianowicie z formy, układu zamykania formy oraz jednostki wtryskowej. Układ zamykania zamyka formę podczas fazy wtrysku i chłodzenia, a więc w zasadzie trzyma obie połówki formy wtryskowej razem.
  • Uplastycznianie – polega na załadowaniu do zsypu na górze jednostki wtryskowej materiału plastycznego, przeważnie w formie granulek. Stopniowe topienie masy tworzywa odbywa się w grzanym cylindrze, w którym obraca się ślimak (masa jest przesuwana do jego końca). Topienie następuje pod wpływem tarcia i doprowadzanego ciepła. Stopione tworzywo zbiera się przed końcem ślimaka, który zaczyna się wtedy wycofywać.
  • Wtrysk – po zgromadzeniu przed ślimakiem wystarczającej ilości materiału, rozpoczyna się proces wtrysku. Ślimak przestaje się obracać i przesuwany jest do przodu, jednocześnie wciskając do formy stopioną masę. Kontroluje przy tym szybkość i ciśnienie.
  • Docisk – stopiony plastik wstrzykuje się do formy, a ślimak wciąż utrzymuje ciśnienie, by wszystkie gniazda formy zostały wypełnione, a kurczący się materiał być uzupełniany.
  • Chłodzenie – w tej fazie stopione tworzywo zastyga w formie, podczas gdy ślimak rozpoczyna uplastycznianie następnej porcji.

Ostatnimi etapami są otwarcie formy i wyrzucenie gotowych detali z formy przez płytę i pręty.

Warto wiedzieć, że poprzez wykorzystanie metody wtryskowej do formowania artykułów gumowych można uzyskać ich dowolny kształt.