/Jak dbać o implanty zębowe?
implanty zębowe

Jak dbać o implanty zębowe?

Chociaż implanty zębowe to sztuczne uzupełnienia protetyczne i nie grozi im uszkodzenie wynikające z próchnicy zębów, to zaniechania w higienie jamy ustnej mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Jak zatem dbać o implanty zębowe? Dowiedz się, jakie konkretnie czynności powinna obejmować prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej, aby wstawiony implant służył jak najdłużej.

O jakich czynnościach należy pamiętać, by właściwie dbać o implanty zębowe?

Podstawą dbałości o dobry stan sztucznych uzupełnień zębowych jest mycie zębów minimum dwa razy dziennie, najlepiej po posiłkach. Właściwe szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną oraz resztki pokarmu, jednak by czynność ta była skuteczna, konieczne jest pamiętanie o tym, by najpierw ruchami okrężnymi i wymiatającymi szczotkować zewnętrzną część zębów przy zaciśniętych szczękach, a później wewnętrzną i żującą. Aby na implantach zębowych nie osiadały bakterie i resztki pokarmowe, konieczne jest także szczotkowanie języka, dziąseł i wewnętrznej części policzków. By przestrzenie międzyzębowe były jeszcze dokładniej umyte, specjaliści zalecają korzystanie ze szczoteczek elektrycznych lub sonicznych, a także wdrożenie do pielęgnacji irygatora stomatologicznego, czyli urządzenia, które pod ciśnieniem wypłukuje bakterie i cząstki jedzenia. Ponadto higiena implantów zębowych powinna obejmować nitkowanie zębów minimum raz dziennie. Jest to szczególnie istotne, gdyż u osób mających sztuczne uzupełnienia osad bakteryjny wnika pod linię dziąseł i tylko regularne, delikatne nitkowanie uniemożliwia tworzenie się kamienia. W przypadku osób mających implanty, na których osadzone są mosty, konieczne jest używanie innej od standardowej nici – ze sztywnym końcem.

W prawidłowej pielęgnacji implantów zębowych niezwykle ważne są także kontrole implantologiczne, podczas których stomatolog sprawdza ich stan, a także w razie potrzeby wykonuje zabiegi higienizacyjne takie jak np. skaling. Warto zgłosić się na kontrolę raz na 6 miesięcy – podkreśla specjalista z kliniki stomatologicznej Unimedex ze Szczecina.

Dlaczego właściwa pielęgnacja implantów zębowych jest tak istotna?

Chociaż implanty nie mogą zostać uszkodzone przez próchnicę, to niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak może doprowadzić do niekorzystnego stanu uzupełnień protetycznych. Przede wszystkim brak regularnego i właściwego szczotkowanie oraz nitkowania zębów, może prowadzić do gromadzenia się kamienia na zębach, jak i kamienia poddziąsłowego. Jeśli nie będzie on na bieżąco usuwany lub nie zostanie wykonany zabieg skalingu, to może prowadzić to do wystąpienia zapalenia okołoimplantologicznego, które początkowo przebiega bezobjawowo, a później może objawiać się m.in. obrzękiem, krwawieniem oraz wysiękiem ropnym. Brak właściwej pielęgnacji implantów może wywołać także obniżanie się linii dziąseł, odsłonięcie implantu, a także zanik kości i ostatecznie nawet utratę sztucznego uzupełnienia protetycznego.

TAGS: