/Dom inteligentny dba o bezpieczeństwo mieszkańców
Dom inteligentny

Dom inteligentny dba o bezpieczeństwo mieszkańców

Dążenie za nowinkami technologicznymi jest wszechobecne. Najnowsze smartfony, inteligentne zegarki, telewizory, innowacyjny sprzęt AGD ma prawie każdy z nas. Obecnie coraz częściej podczas budowy lub kupna domu decydujemy się na nowoczesne technologie związane z automatyką domową.

Dom inteligentny- co to oznacza?

Dom inteligentny to taki, który posiada systemy i urządzenia automatyki domowej, które służą m.in. do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, sterowaniem drzwiami, bramą, oknami i wszystkimi innymi urządzeniami, które zostaną podłączone do systemu. Możliwości jest naprawdę wiele, a jedynym ograniczeniem są możliwości finansowe. Na szczęście koszty związane z instalacją takich systemów stają się coraz niższe, dlatego ich popularność rośnie. Automatyka domowa to teraźniejszość, ale również przyszłość technologii budowlanych na całym świecie. Poza możliwością kontroli i zarządzania własnym domem, systemy automatyki domowej zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, ponieważ w podstawowym zadaniem domu inteligentnego jest ochrona przeciwpożarowa oraz przed włamaniem, a także zapewnienie wszelkich możliwych udogodnień dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

W jaki sposób dom inteligentny zapewnia bezpieczeństwo?

Instalując w domu czujniki dymu, gazu i zalania mamy pewność, że zostaniemy ostrzeżeni o zagrożeniu na różne sposoby- sygnałem świetlnym, alarmowym, a także powiadomieniem na smartfona. System monitoringu zaś pozwala np. na sprawdzenie, kto stoi u drzwi. Jest to bardzo wygodne szczególnie dla dziecka lub dla osoby niepełnosprawnej, która nie jest w stanie podejść do drzwi i sprawdzić. W dodatku systemy automatyki dają możliwość zdalnie otworzyć drzwi i je zamknąć, zatem jest to bardzo komfortowe dla wszystkich mieszkańców. Można zastosować także czujniki, które mogą wykrywać ruch- w momencie, gdy zostanie wykryty w domu jakiś ruch, zostaniemy o tym zaalarmowani. Bezpieczeństwo zapewnia również możliwość otwierania i zamykania okien np. w sytuacji, gdy wyjdziemy z domu, zapomnimy zamknąć okna i uzbroić alarmu. Można to wszystko zrobić w każdym miejscu, w którym się znajdujemy za pomocą smartfona lub tabletu.

Jakie są dodatkowe korzyści?

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa domownikom celem instalacji automatyki domowej jest obniżenie kosztów energii. Jest to możliwe dzięki zaprogramowaniu, kiedy i o której godzinie włączy się i wyłączy oświetlenie, a dzięki czujnikom temperatury można zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Poza tym w każdej chwili, gdy nie ma nikogo w domu, można zarządzać ogrzewaniem np. po dłuższej nieobecności w domu można włączyć ogrzewanie godzinę, czy dwie wcześniej, aby wrócić do nagrzanego domu. Podsumowując, dom inteligentny oferuje wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność, które stają się coraz bardziej pożądanymi cechami, gdy decydujemy się na budowę lub kupno domu.