/Emerytura – jak zapewnić sobie godne środki do życia?
kalkulator emerytury

Emerytura – jak zapewnić sobie godne środki do życia?

Nie każdy z nas może liczyć na wypłatę wysokiej emerytury. O swoim zabezpieczeniu na przyszłość warto pomyśleć jednak już teraz. W jaki sposób można zapewnić sobie wtedy godne środki do życia?

Obecne zasady obliczania wysokości emerytury są znacznie inne niż kiedyś. Obecni emeryci mogą pochwalić się często znacznie wyższymi wysokościami świadczeń niż te, które mają mieć obecnie młode osoby.

Wystarczy wykorzystać dostępne on-line kalkulatory emerytalne, na przykład kalkulator emerytury Avivy, aby dowiedzieć się, ile orientacyjnie można wtedy otrzymać.

Właśnie dlatego często możemy spotkać się z zachętami do dodatkowego oszczędzania ma emeryturę. Co wybrać, aby czuć się bezpieczniej podczas jesieni swojego życia?

Produkty emerytalne pozwalające na dodatkowe oszczędności:

  • IKE – indywidualne konta emerytalne – pozwalają na odkładanie pieniędzy bez podatku od zysków, można decydować samemu, jak długo i jak często przekazuje się pieniądze na konto IKE, możliwe jest też zabezpieczenie finansowe bliskich
  • IKZE – indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego – także dają dowolność w oszczędzaniu, pozwalają na skorzystanie z usług podatkowej, która pozwala na obniżenie podatku rocznego nawet o 1706 złotych
  • OFE – otwarte fundusze emerytalne – inwestują przekazane przez klientów pieniądze, pozwalają na wypłatę środków wraz z emeryturą, także dla bliskich
  • dodatkowe polisy ubezpieczeniowe – mogą być także łączone z funduszami inwestycyjnymi – zapewniają ochronę ubezpieczeniową i pomagają w oszczędzaniu i pomnażaniu środków na emeryturę

Oczywiście, można skorzystać także z dodatkowych sposobów, na przykład zakupić nieruchomość czy inwestować w kruszce jak złoto.

Im prędzej, tym lepiej

W przypadku oszczędzania na emeryturę ważne jest szybkie rozpoczęcie odkładania pieniędzy – im prędzej zaczniemy, tym więcej możemy zgromadzić.

Zatem jeśli kalkulator emerytury Avivy nie pokazuje zbyt atrakcyjnej kwoty, nie warto zwlekać, ale już teraz lepiej zapoznać się z dostępnymi produktami emerytalnymi pozwalającymi na odłożenie dodatkowej sumy na emeryturę.