/Endometrioza a ciąża – wpływ choroby na niepłodność kobiet
Endometrioza

Endometrioza a ciąża – wpływ choroby na niepłodność kobiet

Zajście w ciążę przy endometriozie jest możliwa, choć może nie był łatwo. Nawet połowa kobiet z endometriozą będzie miała problemy z zajściem w ciążę. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z płodnością zależy od:

• wieku,
• płodności partnera,
• stopnia zaawansowania endometriozy.

Dla osób, które mają problemy z zajściem w ciążę, pomocne mogą być zabiegi chirurgiczne lub działania stricte dotyczące leczenia niepłodności, takie jak zapłodnienie in vitro.

Endometrioza a ciąża

Być może od pewnego czasu próbujesz zajść w ciąże, ale bez powodzenia, a teraz, po przeprowadzeniu oceny płodności i diagnostycznej chirurgii laparoskopowej, Twój lekarz zdiagnozował u Ciebie endometriozę. A może jeszcze nie zacząłeś jeszcze myśleć o posiadaniu dzieci. jednak po odczuwaniu bólu w miednicy lub przy ciężkich skurczach miesiączkowych lekarz prowadzący zbadał endometrioza objawy i zdiagnozował u Ciebie te chorobę?

Każda z tych sytuacji może doprowadzić do zastanowienia się, czy masz szansę na poczęcie. Odpowiedź brzmi tak. Możesz mieć dziecko, jeśli wiesz co to jest endometrioza i jak z nią walczyć. To nie jest gwarantowane, ale to jest realna możliwość.

Uwaga: podejrzewa się, że wiele par z niewyjaśnioną niepłodnością to niezdiagnozowane przypadki łagodnej endometriozy, warto wziąć pod uwagę.

Czy mogę zajść w ciążę w naturalny sposób z endometriozą?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie endometriozę, zanim pomyślałaś o zajściu w ciążę, czy warto najpierw spróbować zajść w ciążę, zanim zaczniesz leczyć płodność? Tak, nawet jeśli leczenie endometriozy się zaczęło – powinnaś próbować naturalnie.

Oczywiście zawsze powinnaś porozmawiać z lekarzem o swojej konkretnej sytuacji. Ale endometrioza leczenie nie oznacza automatycznie, że doświadczysz bezpłodności. Jednak nie zaleca się podejmowania próby przez dłużej niż przez rok. Zamiast tego spróbuj przez sześć miesięcy na własną rękę – jeśli nie zajdziesz w ciążę w tym czasie, poproś o pomoc.

Niektóre kobiety z endometriozą mogą zdecydować się na bezpośrednie zwrócenie się do specjalisty ds. płodności, nie chcąc próbować najpierw począć naturalnie. Jest to również opcja do wzięcia pod uwagę. Jeśli masz 35 lat lub więcej, możesz nie chcieć poświęcać czasu na samodzielne próby poczęcia. Twoja naturalna płodność zmniejsza się z wiekiem szybciej, po 35 roku życia, a te dodatkowe sześć miesięcy – szczególnie, gdy już wiesz, że masz endometriozę – mogą być ogromną stratą czasu. Jak zwykle omawiaj swoją szczególną sytuację z lekarzem, a na pewno wspólnie znajdziecie odpowiednie rozwiązanie.