/Energia odnawialna – jak z niej korzystać?
RatGar

Energia odnawialna – jak z niej korzystać?

Coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii (w skrócie OZE), które stają się nie tylko energetyczną alternatywną dla węgla i ropy naftowej, ale są naszą przyszłością. Warto zatem już teraz zorientować się, jak można swoje gospodarstwo domowe uczynić bardziej „eko” i w ten sposób obniżyć także swoje rachunki.

Energia odnawialna w twoim domu czyli mikroinstalacje

Pierwszą rzeczą, która należy ustalić, jest to, jakiej wielkości instalację chcemy postawić. Instalacje, które wytwarzają do 40kWh, tzw. mikroinstalacje, nie wymagają zbyt wiele zbyt wielu formalności i mogą być założone przez osobę fizyczną.

Gdy chcemy zamontować mikroinstalację na swojej posesji (np. przydomową elektrownię wiatrową, panele solarne lub ogniwa fotowoltaiczne), należy w odpowiednim terminie poinformować o tym operatora, który dostarcza nam energię elektryczną. W przesłanej informacji powinniśmy określić termin przyłączenia, rodzaj instalacji, jej lokalizację i moc.

Dlaczego warto inwestować w energię odnawialną?

Odnawialne źródła energii możemy wykorzystać w domu do różnych celów. Ogniwa fotowoltaiczne czy domowa elektrownia wiatrowa mogą posłużyć doskonale do obniżenia rachunków za energię elektryczną. Choć początkowy koszt zakupu paneli lub wiatraków bywa dość, to często można skorzystać z dotacji lub możliwości odliczeń podatkowych. Dzięki temu po pewnym czasie odczujemy różnicę w domowych finansach. W dodatku gdy okaże się, że wyprodukowaliśmy zbyt dużo energii elektrycznej w stosunku do naszych potrzeb mamy możliwość odsprzedania jej dostawcy. Energię słoneczną można wykorzystać też w inny sposób. Panele solarne z kolei są doskonałym narzędziem do podgrzewania wody, którą można wykorzystać do codziennego użytku w kuchni i łazience lub do ogrzewania domu. To również długofalowo pozwoli na obniżenie rachunków. W kwestiach zakupu paneli oraz doradztwa z zakresu instalacji można skorzystać z usług firmy RatGar z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Czy twój dostawca energii korzysta z OZE?

Inną opcją korzystania z tzw. czystej energii, czyli pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, jest wybór odpowiedniego dostawcy prądu. Warto porównać oferty poszczególnych firm energetycznych i sprawdzić, które z nich pozyskują energię w sposób ekologiczny. Dzięki temu nie będziemy przykładać się do zanieczyszczeń powietrza.

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w OZE, czyli np. panele fotowoltaiczne? Ze względu na kryzys klimatyczny Unia Europejska chce odchodzić od pozyskiwania energii ze źródeł kopalnych, czyli węgla, ropy naftowej czy gazu. Tym bardziej warto zadbać o własne, niezależne źródło energii.

Więcej informacji na temat odnawialnej energii i instalacjach solarnych przeczytasz:

https://ratgar.pl/instalacja-solarna-a-fotowoltaiczna-w-czym-tkwi-roznica/

TAGS: