/Fakty i mity o meblach z drewna
meble z drewna

Fakty i mity o meblach z drewna

Wiele stuleci stosowania drewna do produkcji mebli sprawiło, że tego typu sprzęty zyskały ogromną popularność, ale też narosło wokół nich wiele mitów. Niektóre z nich pokutują do dnia dzisiejszego. Co warto wiedzieć na temat mebli drewnianych? Jakie dokładnie zalety i właściwości posiadają tego rodzaju sprzęty? Dlaczego warto zdecydować się na meble z drewna i w jakich pomieszczeniach się one sprawdzą?

Mity na temat mebli z drewna

Które mity o meblach z drewna są najczęściej powielane? Wiele mówi się na temat trwałości tego typu sprzętów. Drewno – surowiec naturalny, stosunkowo miękki i przyjemny w dotyku – to wbrew pozorom niezwykle wytrzymały materiał, który idealnie nadaje się do produkcji mebli, nawet tych intensywnie użytkowanych i narażonych na uszkodzenia. Przykładem mogą być stoły drewniane, które przecież tak chętnie wybieramy do naszych jadalni czy salonów. Odpowiednio dobrane gatunki wysokiej jakości, np. brzoza, nadadzą meblom drewnianym odpowiednią trwałość. Nieprawdą jest również, że meble drewniane są uciążliwe w pielęgnacji. Wystarczy bowiem odpowiednio dobrany środek do czyszczenia drewnianych powierzchni i miękka szmatka. Inny mit dotyczy możliwości aranżacyjnych mebli drewnianych, które rzekomo nie pasują do wnętrz nowoczesnych.

„Faktycznie, meble drewniane kojarzą się przeważnie z klasycznym, wręcz nieco rustykalnym wystrojem wnętrz. – Mówi przedstawiciel firmy Meble K&D. – Po części wynika to z wielowiekowej tradycji stosowania drewna w meblarstwie, a po części z walorów estetycznych tego surowca, który posiada naturalny, ciepły urok i zdolność tworzenia przytulnej atmosfery we wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że meble drewniane nie pasują do tak popularnych ostatnio aranżacji nowoczesnych. Wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrane meble drewniane staną się idealnym uzupełnieniem takiego stylu”.

W tym celu warto zdecydować się na meble o prostej, minimalistycznej formie lub też o ciekawych, nieco futurystycznych kształtach. Dobrym rozwiązaniem będzie również połączenie drewna z innymi materiałami, np. szkłem czy stalą. Stoły lub ławy z przeszkleniami idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, nawet industrialnych wnętrzach.

Meble drewniane – fakty

Wiemy już, że meble drewniane są trwałe i uniwersalne – pasują do praktycznie każdego stylu aranżacji. Warto tutaj wspomnieć o jeszcze innych faktach na temat tego typu sprzętów. Jak każdy naturalny materiał drewno z czasem się starzeje. Nie jest to bynajmniej wada – z wiekiem drewniane meble nabierają bardziej szlachetnego charakteru, a subtelne zmiany w ich wyglądzie, np. w zakresie kolorystyki, tylko uwydatniają ich naturalność. Pamiętajmy przy tym, że z biegiem czasu meble z drewna nie tylko nie tracą na wartości, ale wręcz zyskują. Warto również zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju uszkodzenia na drewnianej powierzchni, np. zarysowania, można łatwo naprawić, w przeciwieństwie do innych materiałów. Wystarczy jedynie posłużyć się papierem ściernym i odpowiednio dobranym olejem bądź lakierem. Dzięki temu renowacja starych mebli drewnianych jest nie tylko możliwa, ale też łatwa. Jak się zatem okazuje, meble drewniane to ponadczasowe rozwiązanie do każdego wnętrza.

TAGS: