/Garaże murowane czy blaszane? Na co się zdecydować?

Garaże murowane czy blaszane? Na co się zdecydować?

Moda na blaszaki znowu powraca. Przez długi czas wielu z nas uważało, że takie garaże są brzydkie i mają wiele wad. Dlaczego więc znowu są stawiane? Może jednak blaszaki posiadają pewne zalety?

Trwały to zaleta i wada jednocześnie

Garaże murowane mają swoje zalety. Przede wszystkim w grę wchodzi tutaj ich trwałość. Muru nie da się tak łatwo zniszczyć. Jest odporny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, deszcz, silne wiatry. Zimą samochody są dobrze zabezpieczane w tego typu konstrukcjach. Co ważne – nie przemarzają, dlatego o wiele łatwiej je odpalić. Niestety, mur nie jest jednak bez wad. Paradoksalnie jego duża trwałość jest także jego wadą. Garaże murowane nie mogą być przestawiane od ręki. Zarówno ich konstruowanie, jak i ściąganie trwa dużo czasu. Ponadto wybudowanie takiego garażu wymaga określonej ilości miejsca. Żeby zmieścił się tam duży samochód konieczne będzie wygospodarowanie sporej ilości ziemi.

Często słyszy się, że garaże murowane są bardziej oszczędne. Rzekomo jest to inwestycja na lata – przecież nie trzeba będzie go rozmontowywać co chwilę. Nie jest to jednak prawdą. Po pierwsze garaże murowane są trwalsze od blaszaków, jednakże nie są niezniszczalne. Po pewnym czasie użytkowania także będą wymagały remontu (i to dosyć drogiego). Ponadto jakakolwiek zmiana zagospodarowania działki, przesunięcia ogrodu itd. często kończą się rozmontowywaniem garażów blaszanych i stawianiem ich na nowo w innym miejscu.

Blacha nie taka zła

Blaszaki wracają do łask przede wszystkim ze względu na swoją dużą funkcjonalność. Tego typu konstrukcje mogą być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce. Właśnie z tego powodu garaże blaszane często „robią” za magazyny na różnorakich budowach. Jeżeli wstawi się w nie okna i drzwi mogą służyć za tanie pomieszczenia socjalne – takie rozwiązanie często stosują np. archeolodzy lub firmy, które wykonują swoje projekty w różnych miejscach (blaszaki z oknami ma w swojej ofercie np. przedsiębiorstwo CGT). Rozmontowanie i zamontowanie garażu blaszanego nie jest wielką filozofią. Wystarczy kilka chwil i garaż może być przewieziony z jednej dzielnicy do drugiej. Co ważne, taki transport oraz ponowny montaż nie sprawi, że blaszak będzie gorzej się sprawował.

Garaże blaszane, szczególnie te z blachy ocynkowanej, wykazują dobrą trwałość. Są odporne na deszcz, śnieg i wiatry. Warto także zauważyć, że czasy, gdy blaszaki łatwo było otworzyć dawno minęły. W dzisiejszych garażach blaszanych montuje się specjalne zabezpieczenia, dzięki czemu ryzyko kradzieży jest naprawdę niewielkie.

Sprawdź garaże blaszaki na CGT.