/Historia sklepów internetowych
papierniczy online

Historia sklepów internetowych

W Polsce obecnie istnieje bardzo duża ilość sklepów internetowych. Według nieoficjalnych statystyk liczba przekracza 20 000. Branża ta rozwija się dynamicznie a sklepy wprowadzają coraz bardziej zaawansowane technologie.

W Polsce obecnie istnieje bardzo duża ilość sklepów internetowych. Według nieoficjalnych statystyk liczba przekracza 20 000. Branża ta rozwija się dynamicznie a sklepy wprowadzają coraz bardziej zaawansowane technologie.

Kiedy pojawiły się pierwsze sklepy internetowe?

W USA na początku lat osiemdziesiątych miały miejsce pierwsze próby wykorzystania internetu dla handlu. Prawdziwe początki tych sklepów zaczęły się w 1992 roku. Wtedy to w USA rząd zniósł zakaz komercyjnego wykorzystywania internetu. Powstawały sklepy internetowe, ale nie przypominały one tych dzisiejszych. Nie było jeszcze wtedy tak rozwiniętej technologii. Nie było koszyka czy formularza, klienci mogli składać zamówienia w sklepach internetowych jedynie na maila i przez telefon. Niestety te sklepy nie przetrwały zbyt długo. Dopiero w 1994 roku powstały typowe sklepy online. W 1997 roku na giełdzie pierwsze kroki stawiała firma Amazon i jest to przełomowa data dla handlu elektronicznego. Firma ta, założona przez Jeffa Bezos, w tamtym czasie miała około milion klientów robiących zakupy online. Początkowo sprzedawali tylko książki a z czasem poszerzyli swój asortyment. Poszerzyli też działalność swojwj firmy. W 1998 roku powstał serwis aukcyjny eBay. Stworzył go Pierre Omidyar. Ebay był pierwowzorem dla powstania w Polsce Allegro.

Początki zakupów internetowych w Polsce

Na początku lat dziewiędzciesiątych w Polce zaistniał internet. Cieszyć się mogło z niego niewielu z nas. A mimo wszystko od 1994 roku w sieci działa księgarnia Nepo i po dziś dzień aktywnie uczestniczy w sprzedaży internetowej. W 1996 roku w Warszawie powstał sklep internetowy z możliwością zakupu przez formularz. Stworzyła go firma Terent. Niestety szybko zakończył swoją działalność.Prawdziwym przełomem w Polsce było powstanie portalu Allegro, to serwis aukcyjny założony przez Arjana Bakkera, który zajmuje po dziś dzień wysokie miejsce w handlu przez internet.

Internet obecnie

W Polsce rynek sklepów internetowych jest stosunkowo młodym rynkiem, ale sklepy te czeka dalszy rozwój. Z roku na rok sklepy internetowe zyskują coraz więcej popularności. Bardzo chętnie kupujemy przez internet buty, ubrania, książki, artykuły spożywcze, meble. Zaopatrujemy biura w materiały potrzebne do prowadzenia go np. sklep – papierniczy online, który cieszy się już dużą popularnością. Niestety do takich zakupów niezbędny jest dostęp do internetu i umiejętność ich zrobienia. Zakupy w sklepach internetowych są bardzo popularne ale na pewno nie wyprą sprzedawców detalicznych i nie zdominują sprzedaży.