/Hydroizolacją pianą PUR – co musisz wiedzieć?

Hydroizolacją pianą PUR – co musisz wiedzieć?

Najnowsze technologie sprawiają, że dążymy do usprawnienia wszelkich prac, także tych na budowie. Czas jest bardzo cenny zarówno przy budowach komercyjnych, jak i własnych domów. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej wykończyć dom i móc w nim zamieszkać. Dlatego warto wiedzieć czym są ocieplenia natryskowe i jak działają.

 

Ocieplenia pianą PUR – najwazniejsze informacje

Przyspieszenie wielu procesów jest możliwe dzięki wiedzy i sprzętom, którymi dysponujemy. Nie tylko przyspieszenie, ale także dokładniejsze i łatwiejsze wykonanie wielu działań. Jednym z takich innowacyjnych działań jest ocieplenie pianą PUR, które polega na mechanicznym rozprowadzaniu warstwy izolacyjnej na daną powierzchnię, w sposób ciągły. Ważne jest aby unikać przerw technologicznych i łączeń materiału. Warstwą izolacyjną w tym przypadku jest piana poliuretanowa, którą wykorzystuje się w dwóch rodzajach:

  • pianka zamknięto-komórkowa – zbudowana z małych, zamkniętych pęcherzyków. Ma bardzo podobne właściwości do polistyrenu XPS, dlatego też używana jest w podobnych miejscach, głównie takich jak fundamenty, ściany, miejsca podmokłe. Nie przepuszcza pary i ma wysoką odporność na wodę. Ponadto jest lekka.
  • Pianka otwarto-komórkowa – przypomina gąbkę w swej strukturze. Jest lekka, waży zaledwie od 8 do 12 kg na metr sześcienny. Jest elastyczna, świetnie sprawdza się w drewnianych konstrukcjach, na poddaszach bądź wypełnieniach szkieletowych. Nie jest w stanie odczepić się od elementów konstrukcyjnych, pracując wraz z nimi. Jest bardziej nasiąkliwa od piany zamknięto-komórkowej. Zaleca się stosowanie paroizolacji od strony wewnętrznej w przypadku użycia pianki na ścianach szkieletowych i na poddaszach.

 

Hydroizolacja pianą PUR polecana jest na płaskich dachach, podłogach na gruncie, stropach nad pomieszczeniami. Przy izolacji wymienionych powierzchni sprawdzi się pianka zamknięto-komórowa. Z kolei otwarto-komórkowa jest idealna dla stropodachów wentylowanych, dachów skośnych, podłogach i ścianach szkieletowych.

 

Ocieplenia natryskowe – jak przebiega?

Ocieplenia natryskowe z pomocą pianki jest szybkie i łatwe, jednak powinno być wykonywane przez doświadczonych pracowników. Pianka wytwarzana jest z gotowych składników, bezpośrednio na budowie. Następnie nakładana jest za pomocą agregatu, który musi posiadać odpowiednia dyszę. Piana nakłądana jest pod określonym ciśnieniem. Wykwalifikowana firma z dobrymi referencjami może wykonać pracę hydroizolacji w zaledwie kilka godzin.