/Kontenery wentylowane i ich wykorzystanie w logistyce
Kontenery wentylowane

Kontenery wentylowane i ich wykorzystanie w logistyce

Niektóre produkty w czasie transportu wymagają dostępu do świeżego powietrza – w przeciwnym wypadku mogą ulec zepsuciu w wyniku nadmiernego poziomu wilgoci, panującego wewnątrz komór ładunkowych. Właśnie dla takich produktów przeznaczone są kontenery wentylowane. Szczególną rolę odgrywają one w transporcie morskim, który umożliwia co prawda przewóz ładunków na dalekich dystansach, jednak trwa zazwyczaj bardzo długo.

Kontenery wentylowane – dwa rodzaje rozwiązań

Kontenerami wentylowanymi nazywamy kontenery, które dzięki swej konstrukcji umożliwiają swobodny przepływ powietrza przez komorę ładunkową i dzięki temu umożliwiają odprowadzanie wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów z wnętrza. Jednocześnie zapewniają one należytą szczelność, dzięki czemu mogą być stosowane między innymi w transporcie materiałów sypkich. W jakich sposób osiąga się wentylację wewnątrz kontenerów? Pierwszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna.

– „Kontenery wentylowane grawitacyjnie wykorzystują naturalny ruch powietrza spowodowany różnicą ciśnień między wnętrzem kontenera a środowiskiem zewnętrznych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Jaremar. – Osiąga się to dzięki zastosowaniu specjalnych listew wentylacyjnych, umieszczonych na dole i na górze kontenera. Zimne powietrze z zewnątrz jest ciężkie i pod wpływem własnego ciężaru samoistnie przemieszcza się przez otwory w dolnych listwach do wnętrza kontenera. Ciepłe powietrza, które jest lżejsze, zostaje dzięki temu wypchnięte przez otwory w górnych listwach. W ten sposób zapewniona zostaje stała cyrkulacja powietrza”.

Wentylacja grawitacyjna jest obecnie najczęściej stosowana, ponieważ nie wymaga żadnego nakładu energii i przez to jest tania. Niestety, nie daje żadnego wpływu na wydajność obiegu powietrza wewnątrz kontenera. Jeśli wymagane jest, żeby kontener był wentylowany ze stałą, wysoką wydajnością, rozwiązaniem są kontenery z wentylacją mechaniczną. Różnię ciśnień między wnętrzem komory a środowiskiem zewnętrznym wywołuje wtedy praca wentylatorów, które zapewniają odpowiednie podciśnienie do „zassania” świeżego powietrza i następnie usunięcia go z kontenera.

Zastosowanie kontenerów wentylowanych

Kontenery wentylowane stosowane są głównie w transporcie morskim. Stosuje się je między innymi w przypadku produktów spożywczych i innych, które w czasie długiego rejsu w wyniku nadmiernego poziomu wilgoci mogą ulec zepsuciu. Można ich używać również w magazynowaniu produktów, które dopiero oczekują na transport.