/Koszty eksploatacji urządzeń drukujących
Drukarki laserowe

Koszty eksploatacji urządzeń drukujących

Nowoczesne urządzenia drukujące są dziś nieodzownym elementem wyposażenia zarówno biur i firm, jak i gospodarstw domowych. Większość użytkowników drukarek pewnie zdaje sobie sprawę (a przynajmniej powinno) z tego, że poza kosztem zakupu urządzenia czekają ich stałe wydatki związane z uzupełnianiem materiałów eksploatacyjnych. Jak oszacować takie koszty? Czy da się efektywnie oszczędzić na drukowaniu?

Tanie urządzenie, drogie tusze

Pierwsza rzecz, o której warto pamiętać już w momencie zakupu nowej drukarki jest to, że do taniego urządzenia drukującego niekoniecznie uda się dokupić niedrogie tusze czy tonery. Niestety, niektórzy producenci drukarek świadomie oferują tańsze urządzenia, do których eksploatacji potrzebne są już wcale nietanie materiały. Dlatego warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem urządzenia. .

Drukarki laserowe i atramentowe

Ten podstawowy podział urządzeń drukujących na drukarki laserowe i atramentowe wpływa też na koszty ich eksploatacji. Często wybór danej technologii uwarunkowany jest potrzebami użytkowników np. w zakresie druku tylko w czerni lub w kolorze czy intensywności drukowania, i koszty całego przedsięwzięcia schodzą tu na dalszy plan. Warto przed zakupem drukarki dokładnie przeanalizować, jak często drukujemy i jakiej jakości wydruków potrzebujemy, pozwoli to nam dobrze wybrać drukarkę. Za tę laserową zapłacimy zwykle więcej niż za atramentową, lecz np. jeśli nie będziemy jej często używać, nie grozi nam przykra niespodzianka w postaci zaschniętego tuszu. Wydruki z niej będą również bardziej trwałe, choć raczej ograniczone tylko do czerni. Do niedrogiego drukowania w kolorze lepiej sprawdzą się jednak drukarki atramentowe.

Zamienniki tuszów i tonerów – czy warto?

Ja podpowiada nasz ekspert ze sklepu internetowego Offishop, dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów drukowania jest korzystanie z tańszych zamienników tuszy i tonerów. Większość oferowanych dziś przez dobre sklepy zamienników nie ustępuje jakością oryginalnym materiałom eksploatacyjnym od czołowych producentów. W przypadku częstego drukowania oszczędność stanie się szybko zauważalna.

Inne koszty

Drukowanie nie obędzie się też oczywiście bez papieru. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto drukować dwustronnie – poza wymierną oszczędnością dla użytkownika drukarki będzie to też działanie proekologiczne, pozwalające zużywać mniej papieru, którego produkcja wymaga przecież dużych nakładów. Do kosztów użytkowania urządzeń drukujących należy też zaliczyć ich serwis i konserwację.

TAGS: