/Leczenie zaburzeń hormonalnych

Leczenie zaburzeń hormonalnych

Niezależnie od wieku i płci, równowaga hormonalna to klucz do pełnego zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania. U kobiet ma to szczególne znaczenie w zakresie ginekologii. Endokrynologia ginekologiczna obejmuje w swoim zakresie bardzo szeroki zakres jednostek chorobowych. Wynikają one z zaburzenia równowagi tzw. osi hormonalnej podwzgórza, przysadki i jajnika. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Do najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet zalicza się zaburzenia miesiączkowania. U młodych dziewcząt i kobiet poniżej 16 roku życia bardzo często zdarzają się rzadkie miesiączki i wtórny brak miesiączek, z czym potrafi sobie poradzić wyłącznie doświadczony lekarz ginekolog. Regularność miesiączkowania powinna się ustabilizować około 14 miesięcy po pierwszej miesiączce. Jeśli jest inaczej, wymaga to konsultacji ze specjalistą. Kolejny problem to bolesne miesiączkowanie, które również najczęściej pojawia się u kobiet młodych. Jeżeli czynność układu podwzgórze-przysadka-jajnik u dziewcząt dojrzewających jest nieustabilizowana, dochodzi do niewydolności lutealnej, czyli rzadkich miesiączek lub krwawień młodocianych. Zanim rozpoczniemy leczenie, przyczyna nieprawidłowych krwawień powinna zostać uprzednio w pełni zdiagnozowana, by leczenie mogło być bezpieczne i skuteczne. Problemy hormonalne związane z ginekologią pojawiają się także u kobiet w okresie menopauzy – zwykle jest to niedobór estrogenów. Jeżeli konieczne jest ich uzupełnianie, stosujemy leczenie zastępcze lub inaczej hormonalną terapię zastępczą.

Leczenie zaburzeń

Leczenie zaburzeń hormonalnych, nie tylko z zakresu ginekologii, wiąże się z podawaniem syntetycznych środków hormonalnych. Mają one za zadanie uzupełnić niedobór hormonów w naszym organizmie lub przyhamować działanie tych, które organizm wytwarza w nadmiarze – mówi nam dr Anna Kluz-Kowal, ginekolog-położnik z Białegostoku.

W niektórych przypadkach stosowane są także lekarstwa pochodzenia naturalnego, przede wszystkim zioła. Niektóre leki dostępne są w aptekach bez recepty, jednak korzystanie z nich bez konsultacji z lekarzem nie jest dobrym pomysłem. Koncerny farmaceutyczne oferują różnego rodzaju środki, które mają za zadanie złagodzić objawy menopauzy, złagodzić bolesność miesiączkowania, podnieść nasze libido. W aptekach znajdziemy preparaty, które mają przygotować organizm kobiety na ciążę, czy pomóc w powrocie do formy po porodzie. Poziom hormonów w naszym organizmie ma wpływ na naszą kondycję fizyczną i samopoczucie, a ich niewłaściwy poziom czasem bardzo silnie daje o sobie znać. Nie należy próbować regulować ich bez konsultacji z lekarzem specjalistą.