/Jaki materiał doskonale sprawdzi się w kwestii ocieplenia domu?
ocieplanie

Jaki materiał doskonale sprawdzi się w kwestii ocieplenia domu?

Każdy inwestor, który decyduje się na ocieplenie swojego domu, zmaga się z problemem, dotyczącym wyboru odpowiedniego materiału. Kwestia ta jest oczywiście bardzo istotna, dlatego też należy poświęcić jej nieco więcej uwagi. Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego wełnę, a także styropian. Oba te produkty posiadają świetne właściwości, jednakże które z nich sprawdzi się lepiej.

Zarówno styropian, jak i również wełna są dość łatwe w montażu, niemniej jednak trzeba przy nim szczególnie uważać. Tutaj dokładność oraz solidność są najważniejsze, o czym warto pamiętać. Warto tutaj podkreślić to, że wata jest nieco cięższa oraz bardziej szkodliwa podczas montażu, dlatego też wymaga spełnienia nieco innych warunków.

Jeśli, jednak chodzi o właściwości tych materiałów to styropian jest bardzo trwałym materiałem, natomiast wełna doskonale sprawdza się w kwestii akustycznej, a co najważniejsze jest ognioodporna. Wybór wydaje się więc dość prosty, jednakże warto głębiej poznać wszystkie walory tych materiałów, a także ich wady.

Styropian i wełna – właściwości. Co lepiej się sprawdzi?

Jak już wcześniej wspomniano, materiałów do ocieplania budynków jest sporo, dlatego też trudno zdecydować się na ten odpowiedni. W kwestii ognioodporności oraz trwałości wata idealnie się sprawdza, natomiast styropian zdecydowanie gorzej. A dlaczego? Otóż jego trwałość, zwłaszcza w wysokiej temperaturze jest niestety bardzo niska. Kolejną kwestią, w które wada góruje nad styropianem jest akustyczność. W tej kwestii nie ma sobie równych, ponieważ sprawdza się wręcz doskonale.

Warto tutaj zaznaczyć to, że montaż obu tych materiałów nieco różni się od siebie. Wiadomo, że styropian waży znacznie mniej, niż wata, dlatego też jego montaż jest zdecydowanie łatwiejszy. Należy mieć to na uwadze, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia. Kolejną dość ważną zaletą styropianu jest to, że posiada małą nasiąkliwość wody, czego niestety nie można powiedzieć o wełnie.

Ile kosztuje wełna a ile styropian? Co bardziej się opłaca?

Jeśli, jednak chodzi o koszt wełny oraz styropianu i ich montaż to ceny w tym przypadku mogą być bardzo zróżnicowane. Co jest droższe? Otóż zdecydowanie inwestycja w wełnę będzie kosztowała znacznie więcej. Nie chodzi tutaj tylko o sam zakup materiału, ale i również robociznę i wszystkie produkty, które są potrzebne do jej montażu. Zużycie kleju w tym przypadku jest dość spore, a ich cena nie należy do najniższych. Niemniej, jednak to nie zmienia faktu, że wełna jest bardzo dobrym materiałem, którym można ocieplić cały budynek.

Zatem, co wybrać wełnę, czy styropian? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od indywidualnych preferencji. W tym przypadku wymagania budynku są również bardzo istotne, dlatego też trzeba je uwzględnić. Jak już wcześniej wspomniano, koszt wełny jest znacznie wyższy, niż styropianu, tak więc na taką inwestycję trzeba się dobrze przygotować.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem https://sobir.pl/

Zapraszamy do śledzenia naszego kanału RSS – https://sobir.pl/feed/

TAGS: