/Mleko mamy
Centrumpapaja

Mleko mamy

Mleko mamy jest pierwszym pokarmem z jakim każdy maluch ma styczność. Przy obecnym rozwoju badań nad rozwojem dziecka nie ma już wątpliwości, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko kobiety zawiera niezbędne składniki odżywcze, w tym niezwykle cenne mikro- i makroelementy, dzięki którym dziecko może prawidłowo i zdrowo się rozwijać.

Pokarm matki to niezwykła substancja, której nie można niczym zastąpić. Przemawia za tym między innymi fakt, że skład mleka kobiety na bieżąco się zmienia w trakcie trwania laktacji. Dostosowuje się on nie tylko do rozwoju, możliwości trawiennych i wzrostu niemowlęcia, ale także różni się zależnie od płci dziecka. Organizm kobiety doskonale wie, co najlepsze dla jej maluszka. Wszystkie współczesne badania potwierdzają, że karmienie piersią jest najbezpieczniejszym i najzdrowszym sposobem odżywiania dziecka. Jest to zwłaszcza kluczowe przez pierwsze 6 miesięcy życia. W przypadku problemów z laktacją warto zasięgnąć rady specjalisty.

Co ciekawe pierwsze mleko matki jest dużo bardziej kaloryczne niż późniejsze. Nazywa się je siarą i zawiera przeciwciało IgA, które jest odpowiedzialne za powstrzymywanie ataku wszystkich szkodliwych czynników i zarazków, które mogłyby spowodować chorobę lub alergię dziecka. Siara jest też niezbędnym elementem budującym cały układ nerwowy, system immunologiczny i hormonalny maluszka, a także śluzówki przewodu pokarmowego.

W świetle obecnych badań naukowych nie da się już kwestionować tego, że mleko matki jest zdrowym i niezbędnym pokarmem dla noworodka. Należy jednak pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zwłaszcza młodej mamy – warto jest się skonsultować z lekarzem specjalistą.

 

Źródło: Centrumpapaja.pl