/Możliwości technologiczne ploterów CNC
Plotery CNC

Możliwości technologiczne ploterów CNC

Ploter to urządzenie, którego zadaniem jest nanoszenie obrazów, wycinanie wzorów i grawerowanie większych, płaskich powierzchni. Jest stosowany przede wszystkim w drukarniach. Dzięki wykorzystaniu technologii CNC plotery stały się precyzyjnymi maszynami, które zapewniają wysoką powtarzalność pracy. Do czego wykorzystywane są takie maszynyi jakie dają możliwości? Dowiedz się więcej!

Czym jest ploter?

Ploter to urządzenie powszechnie stosowane w drukarniach, biurach projektowych a także halach produkcyjnych. Jest on maszyną, która odpowiada za wycinanie różnych wzorów, nanoszenie obrazów i napisów oraz inne precyzyjne prace wykonywane na powierzchniach płaskich.

„Jednym z podstawowych narzędzi precyzyjnej pracy przy obróbce różnych materiałów jest ploter. Nowoczesne urządzenia tego typu są wyposażone w układy CNC, które, dzięki możliwości zaprogramowania pracy maszyny, zwiększają efektywność i precyzję finalnego produktu. Urządzenia takie mogą współpracować z tworzywami sztucznymi, metalami i materiałami drewnopochodnymi” – opisuje zastosowanie ploterów CNC ekspert z Centrum Obróbki Metali.

Plotery są również stosowane przez grafików w drukarniach, na przykład przy produkcji banerów reklamowych.

Jakie zadanie ma ploter?

Ploter CNC ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest obróbka skrawaniem. Wiercenie, grawerowanie i wycinanie to doskonałe pole do popisu dla tych maszyn. Komputerowo sterowany układ CNC gwarantuje:

  • wysoką jakość wykonanej pracy,
  • szybkie i właściwie bezobsługowe działanie,
  • powtarzalność produkcyjną,
  • minimalizację strat materiału,
  • możliwość zaprojektowania pracy maszyny pod indywidualne potrzeby klienta.

Plotery CNC, w celu zapewnienia im wydajniejszej pracy, mogą być wzbogacone o specjalistyczne systemy chłodzenia cieczą lub powietrzem. Urządzenia te doskonale radzą sobie w przypadku wycinania określonych i zaawansowanych kształtów z płyt metalowych lub z tworzyw sztucznych, a także podczas wiercenia w dwuwymiarowych płaszczyznach i skrawania brył.

Wykorzystanie maszyn z zamontowanym układem CNC to często spotykane rozwiązanie na halach produkcyjnych, które istotnie usprawnia pracę i odejmuje obowiązków pracownikom. Odpowiednio zaprogramowana maszyna jest w stanie większość precyzyjnych działań wykonać sama. Obsługa plotera CNC opiera się jedynie na wprowadzeniu projektu do komputera, uruchomieniu układu i kontrolowaniu jakości wychodzących z niego elementów. Dzięki temu linia produkcyjna pracuje sprawniej, pracownicy nie są narażeni na bezpośredni kontakt z maszynami tnącymi, a finalna jakość elementu jest możliwa do odtworzenia.